Nezdařený puč jako hřebíček do rakve opozice. Erdogan úřaduje

Téměř dva měsíce po pokusu o převrat v Turecku zdejší president Recep Tayyip Erdoğan prohlašuje, že je třeba ujít ještě dalekou cestu v boji proti teroristické organizaci klerika Fethullaha Gülen (FETÖ). Přestože vláda přistoupila k nezvykle tvrdým opatřením proti potenciálním spojencům pučistů v podobně masového zatýkání obyvatel či vyhazování zaměstnanců z různých profesí. V posledních dnech svoje čistky ale Erdogan přesměroval zejména směrem k příslušníkům a podporovatelům Lidové demokratické strany (HDP). Desítky let trvající neshody mezi Turky a kurdskou hoří s novou silou.

Zmiňme nedávné sesazení dvaceti osmi starostů, povětšinou právě z opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), na jihovýchodě Turecka. Erdogan se snaží vytěžit z nezdařeného puče, co se dá a z opozice udělat směšnou partičku bez jakékoliv legitimní moci. Že Erdogan již do otevřené bitvy s Kurdy vyrazit, dokazují jeho slova: „Zásadní součástí boje proti Kurdské straně pracujících je jejich odsunutí z veřejných institucí. V rámci výjimečných opatření jsme již přijali určité kroky, další na sebe nenechají dlouho čekat.“

Využití situace k porážce opozice není nic překvapivého, v případě Kurdů určitě nikoliv, opatření ale dopadnou i na další opoziční strany. Turecký prezident je již několik let obviňován ze snahy znepřátelit Turky s kurdskou menšinou, která představuje přibližně dvacet procent turecké populace. „Po letech bezproblémového soužití obyvatelstva v posledních asi sedmi letech vnímám rozpory, které se postupně prohlubují a zvyšují vnitřní napětí v zemi,“ říká pro Roklen24 Turkyně momentálně žijící v Praze Berfin Onur Osso.

Kurdové vs. Turecko: Kam vítr, tam plášť?

Vše je ovšem mnohem složitější, a ať už pomyslí nebo skutečný boj, se odehrává na více stranách. „Demokracie v Turecku je v ohrožení, ať už šlo o skutečný pokus o převrat nebo zinscenovaný,“ komentuje situaci posledních dní Roklen24 Orkhan Gambarli z Oxfordské univerzity, který několik let v Istanbulu studoval. A dále vysvětluje silnou podporu tureckého obyvatelstva prezidentu Erdoganovi a jeho krokům: „I lidé, kteří jsou proti islamizaci veřejné zprávy, oceňují, jak se Erdoganovi podařilo puč zvrátit, věří v lepší zítřky a oceňují vůdcovské schopnosti prezidneta. Myslím si, že v celé záležitosti s nepovedeným pučem jde ale především o upevňování pozic v regionu a vymezení spolupráce s USA.“ Vztahy Turecka a USA blíže přiblížíme v nadcházejícím článku.

Newsletter