Nafukuje se na německém realitním trhu bublina?

Ceny nemovitostí a nájmy v německých velkoměstech letí strmě vzhůru. Každým rokem překonávají úrovně, které by ještě nedávno nikdo nepovažoval za možné. Řada Němců, kteří by si rádi pořídili dům či byt, je zoufalá. A nejen oni si kladou otázku, zda je toto ještě vůbec normální. Německá vláda i centrální banka se připravují na možnost, že bublina na trhu nemovitostí praskne.

Nájmy v nejžádanějších velkých městech v loňském roce vzrostly v průměru o osm procent, uvedl podle serveru Spiegel Online specialista na nemovitosti, společnost Jones Long Lasalle. Rok 2016 tak byl podle něj opět rekordní. Ceny nemovitostí se loni zvýšily o zhruba 10 %. Ve srovnání s rokem 2004 vyletěly ceny v Kolíně o 56 %, v Berlíně dokonce o 115 %.

Státy se vyzbrojují proti bublině

Situace značně znepokojuje i německou vládu. Ta připravuje nástroje, pomocí nichž by německá instituce pro finanční dohled Bafin mohla rychle zasáhnout a hrozícím bublinám zabránit.

Obavy vyjadřuje i centrální banka, která hovoří o silném přehřátí na trhu nemovitostí ve velkých městech a poukazuje na to, že podle aktuálních odhadů činily nárůsty cen v loňském roce mezi 15 a 30 procenty.

Na případný problém přehřívání trhu s nemovitostmi se připravuje i Česká národní banka. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v lednu uvedl, že existuje jisté riziko vzniku spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. ČNB podle něj sice nehodnotí vývoj jako akutní přehřívání, které by vedlo k bezprostředním rizikům pro finanční stabilitu, ale vzhledem k rizikům spojeným s pokračováním tohoto růstu, zvyšováním cen nemovitostí a významného podílu úvěrů s rizikovějšími charakteristikami se rozhodla už loni svá doporučení zpřísnit.

ČNB už loni zpřísnila podmínky tak, že maximální limit pro výši hypotéky představuje od loňského října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna pak klesne na 90 procent. „Jsme připraveni jít ještě níž, pokud bychom viděli, že je to potřeba. Zatím si myslím, že to bude stačit,“ řekl Rusnok na dotaz ČTK. (Více ZDE.)

Proč rostou ceny německých nemovitostí?

Důvodů tohoto vývoje je celá řada. Jde jednak o nízké úrokové sazby, které na jedné straně činí hypotéky dostupnější a na druhé straně snižují výnosy na finančních trzích, což láká investory na trh nemovitostí. K tomu se přidává stále větší poptávka po bydlení ve velkých městech v důsledku rostoucího přistěhovalectví. Nabídka je přitom příliš nízká. V letech 2011 až 2015 dokázaly nově postavené byty uspokojit jen třetinu poptávky, uvádí podle Spiegel Online Institut der deutschen Wirtschaft.

Německá centrální banka však upozornila, že jen demografické a ekonomické fundamentální faktory pro vysvětlení současného gigantického nárůstu cen nestačí. Nafukuje se tedy na německém nemovitostním trhu bublina?

Pozor bublina!

„Každý cyklus jednou skončí,“ uvedl jednatel výzkumného ústavu Empirica Reiner Braun. Podle dat, která má k dispozici, se vývoj cen a nájmů ve velkých městech liší od vývoje v jiných oblastech. „Nebezpečí bubliny dále roste,“ upozornil s tím, že v Hamburku, Düsseldorfu, Frankfurtu nebo Berlíně by ceny mohly spadnout o čtvrtinu, v Kolíně nebo v Mnichově o třetinu.

Nebezpečné vidí Braun růst úroků. Ty zdraží hypotéky a zvýší atraktivitu jiných investic, čímž stlačí ceny nemovitostí. Jak prudký ten propad bude, závisí podle něj na tempu zvyšování sazeb a na dalším ekonomickém vývoji.

Rovněž ZIA, německý spolek sdružující firmy v sektoru nemovitostí a financování, očekává, že ceny v jednotlivých velkých městech propadnou až o třetinu. „Pro Berlín platí: Party je u konce. Kdo ještě dorazí, může pomáhat s úklidem,“ uvedl Herald Simons z výzkumného ústavu Empirica s tím, že příliv nových zájemců do velkých měst poleví.

Výraznější zvýšení úrokových sazeb je však zatím v nedohlednu. Evropská centrální banka naopak ještě prodloužila program měnové expanze. Německá ekonomika roste slušným tempem. Ceny by tak mohly dále růst, domnívá se analytik Commerzbank Ralph Solveen a upozorňuje, že čím déle bude tento boom trvat, tím větší je nebezpečí masívního přehřátí.

Jaká bublina?

Ne všichni však tyto krizové scénáře sdílejí. Například analytická společnost Bulwiegesa považuje sice určité poklesy v následujících letech za „ne nepravděpodobné“, propadům cen až o třetinu nevěří. K těm totiž podle hlavního ekonoma Martina Steiningera nedošlo ani v letech 1994 až 1999, kdy německé hospodářství skomíralo. Německá velkoměsta jsou podle něj pro lidi prostě stále lákavá.

Skeptický je i nemovitostní expert Landesbank Helaba Stefan Mitropoulos. K tomu, aby bylo možné hovořit o bublině, chybí tu „lehkovážné poskytování úvěrů a spekulativní prvek,“ řekl. Na rozdíl od bublin ve Španělsku a v USA před finanční krizí, lze německý nemovitostní boom v případě Německa podle něj z velké části vysvětlit vztahem poptávky a nabídky.

Spíše než k prasknutí bubliny a propadům cen tak podle něj dojde k obvyklému vyčištění. Podle něj by se mohl opakovat podobný scénář z období od konce osmdesátých do poloviny devadesátých let, kdy ceny nemovitostí v Německu rostly v průměru o téměř 50 %. Poté následovala fáze, kdy ceny roky pomalu klesaly či stagnovaly.

Byt jako investice? Existují i jiné „realitní“ příležitosti

 

Newsletter