Deverzifikace portfolia? Tak lehké už to nebude…


10:12 • 12. ledna 2017

Tagy: Akcie, dluhopis, diverzifikace, investice

Posledních třicet let, kdy se ceny dluhopisů a akcií pohybovaly proti sobě, se chýlí ke konci, míní analytický tým společnosti Sanford C. Bernstein. Investoři se tak na tuto změnu budou muset nevyhnutelně připravit.

Co stojí za koncem divergence bondů a akcií? Motorem této tměny bude rostoucí, resp. více volatilní, inflace. Právě ta bude stát za novým prostředím, ve kterém se ceny obou skupiny aktiv vrátí ke korelaci dodržující od roku 1763, stojí ve studii vedené analytikem Inigem Fraser Jenkinsem.

Na hraně další krize. Čas se neúprosně krátí, míní stratég

I přesto, že dluhopisy i akcie vykazovaly v posledních letech pozitivní zhodnocení, korelace byla v podstatě negativní, což je z historického hlediska neobvyklé. Kde se tato nevšednost vzala? Podle týmu Sanford C. Bernstein je důvodem pokles inflace. Teď jsou však očekávání nastavena na pravý opak.

„V souvislosti se všeobecným očekáváním zrychleného tempa růstu cen, by korelace mezi akciemi a bondy měla rovněž růst,“ přepisuje Jenkinsova slova agentura Bloomberg.

Varování: Černé labutě se letos uhnízdily na komoditním trhu

Co z toho plyne pro investory? Jednak se budou muset vypořádat s mnohem obtížnější deiverzifikací portofolií, stejně tak se však budou muset poprat s nárůstem volatility a mnohem horším výhledem výkonů obou sledovaných skupin cenných papírů.

„Alokace 60:40 s důrazem na dlouhodobou spekulaci na růst cen akcií i dluhopisů byla skvělou strategií po dobu posledních 35 let,“ napsal Jenkins. „Během příštích deseti let se však obávám, že takto zvolená struktura portfolia bude opravdu velmi nebezpečná.“

Toto tvrzení ostatně potvrzuje i výhled firmy Research Affiliates, podle které bude „šance na dosažení pouhých 5 % průměrného ročního zhodnocení v příštích deseti letech velmi mizivá.“

Boj o české bondy. Výnos 1letého se propadl na rekord -1,7 %

Spekulace na max. CZK forward padá nejníže od startu intervencí

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.