Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Brexit je tu, držme si palce

Začíná být jasné, že Británii čeká perný den. Perný pátek. A s ní i zbytek Evropy. Vlastně celý svět. Britští voliči překvapili kdekoho, včetně autora těchto řádků, a ukazují Evropské unii červenou kartu. Něco podobného zatím nikdo neučinil, s výjimkou ekonomicky i politicky zcela nevýznamného Grónska, které v roce 1985 dalo sbohem Evropskému hospodářskému společenství kvůli rybolovu.

Finanční trhy na celém světě dnes nebudou doménou ekonomie, ale psychologie. Už nyní devizoví obchodníci registrují propad libry, který je hlubší než ten, který nastal během tzv. Černé středy roku 1992 nebo po pádu investiční banky Lehman Brothers v roce 2008.

Britové, kteří volili v rozporu s předpokladem jak sázkových kanceláří, tak finančních trhů samotných, během perného pátku sklidí trpké ovoce. Trpké ovoce, na něž zaseli i ti, kteří před referendem varovali, co vše strašného Británii čeká a nemine, pakliže se rozhodne pro rozvod s Bruselem. Umocnili tak sebenaplňující se proroctví, jež budou mít během perného pátku zásadní slovo. Scénáře rozličných strašných dopadů brexitu, od další světové finanční krize až po válku, se dnes proženou hlavou milion a jednomu investorovi, od Šanghaje, přes Frankfurt, po New York. A bude prodávat. Bude se hromadně zbavovat svých aktiv. Bude špatně i proto, že lidé věří, že bude špatně.

Vrcholné představitele Británie i Evropské unie, vrcholné činitele Evropské centrální banky a mnohé, mnohé další čeká nejen perný pátek, ale horký víkend. Horký týden. Konec strašení. Stojí před obrovskou výzvou. Musí naopak vyslat pozitivní, stabilizující signál. Uklidnit trhy. Alespoň v té míře, v jaké je to možné.

Jaká moc zlá bude brexitová kocovina?

Musí signalizovat, že Británie tu bude i nadále. Bílé skály doverské, pověstný Albion, nikam pod mořskou hladinu nemizí. Stále tu bude supervýkonná ekonomika, kolébka kapitalismu, se kterou se zatraceně vyplatí obchodovat. Musí signalizovat, že učiní vše pro to, aby měl brexit co nejmenší faktické negativní důsledky v oblasti ekonomické, finanční a obchodní.

Měli by signalizovat připravenost k rychlému zahájení negociací týkajících se obchodních úmluv mezi EU a Británií. Británie by měla signalizovat připravenost k dojednání bilaterálních dohod s Evropskou unií. Nebude to přes noc. Takové Švýcarsko má s EU uzavřeny více než dvě stovky obchodních úmluv. Muselo také přijmout podstatnou část unijní legislativy, aby mohlo být součásti jednotného vnitřního trhu. I připravenost k tomuto – navzdory tomu, že to částečně jde proti výsledku referenda – by měli politici a další činitelé na obou stranách kanálu La Manche co nejdříve a maximálně kredibilně signalizovat.

Velká Británie odchází z EU. Černý pátek na trzích začal

Čeká nás historický den. Historické burzovní propady. Čeká nás den, o němž se bude psát v učebnicích hospodářských dějin. Čeká nás dost možná celosvětová panika finančních trhů. Stamiliony lidí po celém světě, ti, co mají zainvestováno třeba v akciích, dnes pravděpodobně citelně zchudnou. Dost možná zbohatnou investoři do zlata, bitcoinu a podobných bezpečných útočišť. Dařit se může i dolarovým aktivům, švýcarskému franku či japonskému jenu. Je ale také možné, že k zemi zamíří úplně všechno. Prostě panika.

Sebesilnější panický otřes však může celkem rychle odeznít. Jde „jen“ o to, aby, zaprvé, politici vyslali co nejrychleji uklidňující signály. A, zadruhé, o to, aby jim trhy uvěřily. Držme jim palce. Držme si palce.

Newsletter