Šnobr: Hinkley Point může kvůli brexitu skončit u ledu

Brexit je nepříjemný pro „rozdělané“ projekty, které rozkýval. V energetice jde například o velmi sledovanou snahu o stavbu nové jaderné elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii francouzskými společnostmi EdF a Areva. Serveru Roklen24 to řekl expert na energetiku Michal Šnobr.

„Tady dost pravděpodobně nastanou zásadní pohyby a není vyloučené, že projekt bude vzhledem ke své náročnosti a citlivosti na rizika na čas doslova „uložen k ledu“. Což je obecně pro rozvoj jaderné energetiky v Evropě další poměrně zásadní komplikací,“ dodal.

Projekt Hinkley Point je součástí plánu nahradit pětinu výkonu britských stárnoucích jaderných a uhelných elektráren. Představuje velký vývozní kontrakt pro Francii. EDF v květnu podle agentury Reuters odhadla, že náklady na vybudování dvou jaderných bloků v jihozápadní Anglii by mohly dosáhnout až téměř 21 miliard liber (726 miliard Kč), o tři miliardy liber více, než se dosud předpokládalo. Sama EDF by se na této sumě podílela 13,8 miliardy GBP a její čínský partner CGN částkou takřka sedmi miliard liber.

Analytici: Dnešek bude pro Evropu přelomový

Skutečné efekty brexitu budou podle Šnobra vidět až v horizontu týdnů a měsíců, a to velmi selektivně napříč sektory i jednotlivými zeměmi. Británie dál kotví u břehů kontinentální Evropy a na tom se nic nezměnilo. „Velmi brzy převáží všeobecná snaha zachovat obchodní spolupráci Británie s EU. Změní se forma, bude to stát nějaké úsilí a čas, ale nakonec nebudou dopady nijak zásadní. Je to zájem všech stran,“ dodal.

Bezprostřední reakce akciových trhů na brexit byla podle Šnobra na první pohled sice dramatická, ale už na druhý nešlo o žádnou tragédii. Ukázkou byl vývoj akcie německé firmy E.ON na německé burze ve Frankfurtu. Akcie E.ON v pátek klesaly o hrozivých devět procent, ale na úroveň 8,5 EUR, kde se ale v průměru pohybují dlouhé měsíce, a to už od prosince loňského roku.

„Včerejší vývoj na trzích byl volatilní, plný emocí, ale to trhy milují a chtějí (živá voda) tj. běžná a chtěná labilita kapitálových trhů,“ dodal Šnobr.

 

Newsletter