Bitcoin raketově roste, důvodem je blížící se půlení

Cena jednoho bitcoinu přesáhla hranici 700 dolarů, což za rok představuje téměř trojnásobný nárůst. Za posílením je blížící se půlení (halving), tedy pravidlo, že do oběhu je vydáváno o polovinu méně bitcoinů zhruba každé čtyři roky. Do protokolu platební sítě bitcoin je toto pravidlo zakódováno již od samého vzniku měny.

„Zhruba každé čtyři roky se množství bitcoinů emitovaných do oběhu snižuje o polovinu. K takzvanému půlení dojde 10. července a trh na tuto skutečnost reaguje s předstihem,“ uvedl Pavel Niedoba, ředitel webového serveru simplecoin.cz, který nákup a prodej bitcoinu v ČR od roku 2013 zprostředkovává.

Virtuální měna bitcoin dlouhodobě posiluje a získává si stále více uživatelů. Proti klasickým měnám má několik výhod. Zřídit si bitcoinový účet může každý sám na svém počítači nebo mobilním telefonu během pár vteřin. Bitcoin umožňuje přenos hodnoty po světě během pár vteřin prostřednictvím internetu a je dělitelný na několik desetinných míst. Je tak možné vždy nakoupit a odeslat příjemci požadovanou část.

 

 

Nové bitcoiny jsou do oběhu vydávány pravidelně zhruba každých deset minut a jsou přiděleny těžařům jako odměna za vytěžení nového bloku transakcí. V roce 2009 byla odměna za každý vytěžený blok 50 bitcoinů, v roce 2012 to bylo 25 bitcoinů a 10. července to bude 12,50 bitcoinu.

Těžení je komplikovaný výpočetní proces, na jehož začátku je seznam transakcí, které chtějí uživatelé sítě zpracovat. Na konci procesu je výsledný zkontrolovaný nový seznam transakcí, které splňují všechna pravidla sítě bitcoin zařazené v takzvaném bloku.

Procházka světem bitcoinu a blockchainu

Kromě specializovaného hardwaru těžení také vyžaduje nemalý přísun elektřiny. Většina těžařů vytěžené bitcoiny prodává na burze tak, aby za ně utržili klasickou měnu, za kterou zaplatí účty za především za elektřinu. Aby vše nebylo tak jednoduché, tak se zvyšujícím se počtem těžařů a efektivity jejich specializovaného hardware pro těžení (de facto výpočetního výkonu) se náročnost těžení (procesu výpočtu) automaticky také zvyšuje. Oproti lednu 2016 je dnes v červenci 2016 vytěžení jednoho bloku dvakrát náročnější.

Pokud si těžař zakoupil a spustil těžební zařízení v lednu tak v srpnu dostane oproti lednu odměnu čtyřikrát menší. Jednak kvůli půlení, ale i z důvodu zvyšující se obtížnosti (vypočítá toho o polovinu méně). Pochopitelně tedy bude chtít za svůj těžce vydělaný bitcoin zaplatit tak, aby byl alespoň na svém. Může to být čtyřikrát více, než chtěl v lednu.

Bitcoinový halving je součástí navenek komplexního, důmyslného a spravedlivého systému, který formou odměny těžařům emituje bitcoiny do oběhu, uvedl Karel Fillner, provozovatel bitcoinového magazínu btctip.cz.

Pro těžaře není toto půlení odměny podle něj žádným překvapením, přesto bude určitě mnoho těch, pro které již nebude jejich zapojení do potvrzování transakcí dále rentabilní. „Na jedné straně tedy může od 11. července dojít k ´odpojení´ určité části především menších minérů a v důsledku jejich rozhodnutí může o něco poklesnout složitost výpočtů, tzv. hashrate. Na druhé straně je celý systém na tento pokles připraven. Náročnost těžby totiž klesá pouze do chvíle, kdy se části těžařů opět vyplatí zapnout své stroje, celý bitcoinový ekosystém je velmi pružný,“ dodal Fillner.

Newsletter