Jak nacenit to, co je cool? Největší tech IPO od 2012 překvapí


13:25 • 1. března 2017

Tagy: Snapchat, ipo, americké akcie, Akcie, Wall Street, NYSE, investice

Wall Street dnes úderem zavíracího zvonu neskončí. Bankéři se v tu chvíli vrhnou na nacenění titulu, jehož burzovní debut přijde ve čtvrtek. Některé odhady tvrdí, že by upisovací cena nové akcie mohla dosáhnout i v tuto chvíli nečekaných čísel.

Společnost Snap, stojící za sociální sítí Snapchat, předloží během dnešního večera po konci amerického obchodování své akcie k ocenění. Výsledek pak přinese jasný důkaz o zájmu investorů o tuto kontroverzní firmu. Proč kontroverzní? Snapu se dosud nepodařilo dosáhnout zisku, přičemž v posledním roce se jeho ztráta ještě prohloubila. Děje se tak vinou očekávaného poklesu počtu uživatelů, kteří namísto Snapchatu dávají přednost konkurenci, například v podobě Facebooku.

Hlasité IPO s vidinou nedosažení zisku? To je Snapchat

Na druhou stranu, ve prospěch očekávaného vstupu na burzu hraje především vývoj posledních měsíců. Rok 2016 byl z hlediska tzv. IPO technologických firem obrovským zklamáním, tudíž by nástup Snapu mohl lačné investory vyprovokovat, i přes všechny negativní aspekty, k nákupu.

Provozovatel sociální sítě tak chce proměnit to, co je cool, na peníze. Na newyorskou burzu si chce jít pro ohodnocení firmy v rozmezí 19,5 mld. až 22,3 mld. USD, což jsou největší cifry tech IPO od roku 2012, kdy na NYSE vstoupil již zmiňovaný Facebook. Snap plánuje úpis 200 milionů akcií, z toho cena za kus by se měla pohybovat od 14 do 16 dolarů. Ve výsledku by tak mohl získat kapitál o velikosti 2,8 mld. až 3,2 mld. USD.

Miliony za reklamu. Snapchat jako konkurent Facebooku?

Investoři si možná připlatí, a to dobrovolně

Pravdou je, že některé odhady věří v mnohem vyšší čísla. Server Markets Insider přinesl informaci od anonymního zdroje, který tvrdí, že aktuální poptávka je zhruba desetkrát větší, než je počet akcií, které firma chce na burze upsat. Ve výsledku by se tak upisovací cena mohla dostat na 17 až 18 dolarů za kus.

Pokud by na tento scénář opravdu došlo, hodnota Snapu by se po IPO mohla vyšplhat až na 25 miliard dolarů, což je původní číslo, kterého chtěla firma dosáhnout.

Zájem ze strany investorů pak potvrzuje i agentura Reuters, která zmínila náznaky prvních nabídek dosahujících horní hranice pásma 14 až 16 dolarů. Minimálně jeden investor prý dokonce uvedl, že má v plánu nakoupit větší objem akcií Snapu, který bude ve svém portfoliu následně držet po dobu jednoho roku. Komentář tohoto typu je v případě IPO opravdu neobvyklý.

Chcete zbohatnout na IPO Snapu? Zapomeňte

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.