Bulharsko obvinilo ČEZ z dalšího zneužití dominantní pozice


15:03 • 16. května 2016

Tagy: ČEZ, Bulharsko

Bulharský úřad pro hospodářskou soutěž obvinil jeden z distribučních podniků české společnosti ČEZ z dalšího zneužívání dominantní pozice na trhu dodávek elektrické energie. Distribuční podnik ČEZ prý konal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti, uvedl úřad podle agentury Reuters. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová serveru Roklen24 v reakci sdělila, že distribuční společnost ČEZ v Bulharsku postupovala zcela dle platné legislativy. Zmíněný objekt nedisponoval dostatečnou kapacitou připojení, kterou si ze zákona zajišťuje na své náklady investor.

„V souladu s platnou legislativou předložila bulharská distribuční společnost ČEZ investorům podmínky pro připojení k distribuční síti, které investor odmítl splnit a podepsat předběžnou smlouvu o připojení. ČEZ v žádném případě nepoškodil, ani nijak neomezil zájmy investora ve smyslu zákona o ochraně hospodářské soutěže,“ dodala mluvčí.

ČEZ má problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostal od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,236 milionu leva (17,5 milionu Kč) rovněž za zneužití dominantní pozice. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení na trhu pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Podle úřadu distributoři stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

ČEZ v listopadu bulharské vládě oznámil, že proti ní povede mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. Firma si nárokuje stovky milionů eur. Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které podle ČEZ poškozují podnikání české firmy v Bulharsku, a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na bulharském energetickém trhu.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
ČEZ

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.