Práce pro platformy jako Uber táhne

Jedná se o revoluci na trhu práce? V letech 2012 – 2015 vydělávalo prostřednictvím webových aplikací, jako je Uber či Airbnb až 10,3 milionu Američanů. To je více lidí, než má Georgia obyvatel a až 6,5 procenta celkové pracovní síly USA, srovnává na amerických reáliích banka JPMorgan.

Podle nové studie JPMorgan Chase Institute je vykonávání podobných prací prostřednictvím webových platforem „snadné“ v případech, kdy pravidelné příjmy nestačí. Ti, co se v tomto „odvětví“ angažují, jsou obvykle mladší, ve věku 25 až 34 let. Jsou to spíše muži a medián jejich průměrných mezd se ve Spojených státech pohybuje okolo 2800 dolarů měsíčně.

 

Bankovní sektor a finanční služby zažívají revoluci. V posledních pěti letech za ní stojí zejména fintech. Proč?

Posted by Roklen24 on Friday, 19 February 2016

 

Platformy, včetně Uber, které spojují zákazníka s „freelancery“ rostly rychleji než kapitálové platformy jako Airbnb, která pronajímá nemovitosti nebo prodává zboží. Poptávka také roste ruku v ruce s tím, jak se podobné služby stávají běžnější, rozvádí dále JPMorgan.

Ačkoli obdobné platformy v ekonomikách rostou čím dál víc, neexistuje podle banky zároveň žádný doklad toho, že lidé opouští svá původní zaměstnání. Měsíční příjmy z on-line platforem se pohybovaly okolo 530 dolarů, což je podle studie v průměru 33 procent celkového měsíčního příjmu.

Uber získal finanční injekci od ruských miliardářů

JPMorgan Chase institut pracoval s vzorkem, který čítal téměř milion lidí napříč věkovými skupinami a příjmovým spektrem. Není úplně zřejmé, zda „part-time“, jako je ježdění pro Uber či pronájem domů cizím lidem, odrazuje od hledání lepších pracovních míst, upozorňuje ale také JPMorgan a politici by podle banky měli vzít tyto nové dynamiky na vědomí. Ruku v ruce se snahou pochopit, jak se hýbe povaha práce, která ovlivňuje pracovní místa a příjmy, poznamenala Diana Farrell, zakládající výkonná ředitelka Institutu.

Newsletter