Chcete uspět v Silicon Valley? Jen ostré lokty nestačí


13:36 • 19. ledna 2016

Tagy: Silicon Valley, investice, Akcie, Startup, reality, FinTech, USA

„Konkurujete si s nejlepšími z nejlepších. Každý je nahraditelný, a to velice rychle. V horizontu pár mil jsou vedle sebe dvě prestižní univerzity, které ročně generují stovky mimořádně nadaných lidí. Další mozky přicházejí ze zahraničí. Lidé mají vysoké nároky na sebe i na ostatní. Šéfům a zákazníkům se neříká ne.“ Jak se prosadit v Silicon Valley? Říká se, že hlavou zeď neprorazíš, ve Valley je ale možné úplně všechno. Jak si úspěšně splnit americký sen? To pro Roklen24 exkluzivně prozrazuje Češka Barbora Calaba, které se povedlo v Silicon Valley uspět a neztratit glanc ani životní optimismus. Čemu se věnuje nyní? Do čeho investuje a co radí mladým lidem na počátku kariéry?

R24: Kdo může v Silicon Valley uspět? Jaká je „mentalita“ lidí působících ve Valley?

Za těch pár let jsem se setkala s lidmi, kteří to profesně dotáhli hodně daleko nebo se dokonce zapsali do historie. Říká se jim heavy hitters. Neakceptují „ne“ nebo „není možné“ jako odpověď. Otravují, manipulují, vymýšlejí, dokud nedostanou, co chtějí. Když jim něco nevyjde, tak to není jejich chyba, rychle se oklepou a jdou dál. S takovými lidmi je těžké pracovat, trávit čas nebo je snad mít rád. Ve Valley je takových osobností opravdu hodně. Občas si sama pro sebe říkám: „It’s not personal. It’s business”. Valley mě naučilo hledat v lidech to nejlepší, a na to dobré se soustředit. Když mluvím o heavy hitters. Včera jsem četla v novinách, že se Ruppert Murdoch v 84 letech zasnoubil s Jerry Hall, bývalou partnerkou Micka Jaggera. Murdoch se přitom poměrně nedávno rozvedl se svojí o téměř 40 let mladší manželkou. Wendi Murdochovi nasadila parohy s Tony Blairem a v rozvodovém řízení s ním pěkně vymetla. A Murdoch? Ten s osmi křížky na krku jen září a těší se na společnou budoucnost s Jerry. Tohle je typické chování heavy hittera – nikdy se nevzdá svého snu o štěstí a jde si tvrdě za ním.

R24: Jak se v Silicon Valley pracuje a žije, jaké jsou rozdíly oproti ČR či Evropě?

Bude to znít jako otřepané klišé, ale život ve Valley je velice hektický, což je umocněno tvrdou konkurencí na pracovním trhu. Konkurujete si s nejlepšími z nejlepších, v regionu s nejvyššími platy ve Spojených státech a s nejvyššími nájmy. Každý je nahraditelný, a to velice rychle. V horizontu pár mil jsou vedle sebe dvě prestižní univerzity, které ročně chrlí stovky nadaných lidí. Další mozky přicházejí ze zahraničí. Lidé ve Valley mají vysoké nároky na sebe i na ostatní. Šéfům a zákazníkům se neříká ne. V tom vidím základní rozdíl oproti Evropě. Před časem jsem přišla při návštěvě Prahy do své oblíbené kavárny dvacet minut před zavíračkou a objednala si cappuccino. Provozní kavárny mi řekl, že mi ho neudělá, protože právě vyčistil kávovar. Tohle v Severní Kalifornii nezažijete, tam vám ho udělají minutu před zavíračkou a s úsměvem na rtech popřejí dobrou chuť. Nicméně po druhé hodině ranní vám už neprodají alkohol, protože je to nelegální. To je zas pro změnu těžko pochopitelné pro nás Evropany. (úsměv)

R24: Jaké jsou současné trendy v Silicon Valley?

Rozhodně firmy podnikající v oblasti sharing economy (ekonomika sdílení). Sdílení automobilů, bydlení, venčení psů – vše co vás napadne, že se dá sdílet. /Nesmějte se/ a určitě Internet of Things (internet věcí). Z toho já mám ale trošku respekt. Je to lehce zneužitelná záležitost. Představte si, že vám šéf dá pod kůži implementovat čip, aby mohl monitorovat vaše příchody a odchody z práce, sledovat vaše chování jako třeba váš attention span. Hrozná představa. Pojďme raději k další otázce.

R24: Ukazuje se, že evropské startupy jsou sice menší, ale je levnější je vybudovat. Bude Valley nadále růst, nebo už spíše upadá a průkopnické centrum se přesouvá například do Evropy?

V tom, že jsou evropské startupy levnější na vybudování, máte určitě pravdu. Jak už jsem poznamenala, lidé ve Valley stojí zaměstnavatele hodně peněz. Na druhou stranu v USA máme největší objem venture kapitálových fondů na světě. Dnes se hodně mluví o tzv. lean startupech. Venture kapitalisty ve Valley zajímá, jak efektivně umí startup hospodařit a jak vysoký má burn rate. V tomto ohledu jsou evropští investoři podstatně shovívavější a berou si od firem i menší equity. V neposlední řadě se tolik nevměšují do provozu a řízení startupů – což může být výhoda ale i nevýhoda. Mluví ze mě zkušenost.

Ženy, peníze a Sillicon (Valley)

R24: Jak se díváte na oblast spojující finance a moderní technologie – FinTech?

Pravidelně obchoduji na světových burzách. Absolutně miluji obchodovací platformu, kterou vytvořila společnost Fidelity. Je sice hodně komplexní, ale dobře se v ní zorientuje i laik. Co se týče FinTech. Já jsem předminulý rok sice vydělala na FinTech akciích jako např. Lending Club nebo On Deck, ale to jenom proto, že jsem je držela krátce a prodala je v tzv. Post IPO hype. Osobně se domnívám, že adaptace FinTech produktů uživateli je podstatně pomalejší a náročnější než u jiných produktů. Lidé jsou opatrní, když jde o jejich úspory. Znovu bych do FinTech akcií už asi neinvestovala, za mým rozhodnutím stojí hlavně intuice. Minulý rok jsem se hodně orientovala na biotech akcie, tam se hodně zadařilo. Biotechnologie jsou sféra, do které budu investovat zřejmě i nadále.

R24: Co byste, vzhledem k Vašim bohatým zkušenostem, poradila mladým ambiciózním lidem na počátku kariéry?

Následujte svoji intuici, svoje pocity. Poslechněte si názory druhých a přemýšlejte o nich. Najděte si dobrého mentora, pokud můžete. Co je pro vás nejlepší, víte vy sami nejlépe. Buďte odvážní. Buďte laskaví k lidem. Nikdy nevíte, čí pomoc budete v životě potřebovat. Nerozcházejte se s nikým ve zlém ani v byznyse, ani v soukromém životě. Co vám zbude, když zkrachujete? Vaše reputace, znalosti a network.

V životě není podstatné, kde svůj život žijete, ale jak a s kým ho žijete. Vzhledem k tomu, že žijeme v globálním světě, skvělý byznys se dá vybudovat i z pokoje koleje na Jarově. Good luck and keep going!!!

R24: Co vlastně bylo tím impulsem, který Vás přiměl zkusit štěstí právě v Silicon Valley?

V roce 2007, když jsem v Praze končila studium MBA a paralelně u toho pracovala pro jednu pražskou uměleckou agenturu jako manažerka umělců, ve mně začal gradovat pocit osobní a profesní nespokojenosti. Tento pocit se s přibývající praxí intenzivně stupňoval. Když jsem například jako manažerka doprovázela české a mezinárodní umělce na zahraniční turné, tak jsem často narážela na jazykovou bariéru. Moji zahraniční partneři většinou ovládali angličtinu mnohem lépe než já. A nejen to, většina lidí v branži hovořila plynně i několika jazyky a celkově působili mnohem sebevědoměji a průbojněji. Hledala jsem se a pochybovala o sobě asi jako každý mladý člověk. Z nějakého důvodu jsem si nedokázala sama sebe představit ve stejné roli, ve stejné lokalitě v horizontu dalších x let a neustále si dokola opakovala: „Co s tím uděláš?“

V té době jsem chodila s Richardem, energickým mladým SAP konzultantem, který se mě jednou u večeře zmínil, že byl požádán o resuscitaci nějakého závažného projektu v Silicon Valley. Zeptal se mě, zda to má vzít. Bez zaváhání jsem mu řekla: „Bude to určitě skvělá zkušenost. Zavolej jim, že do toho jdeš.“ Projekt se mu nakonec úspěšně podařilo zachránit, nadto se mu v Kalifornii moc líbilo. Přijela jsem se za ním podívat a musela jsem uznat, že dynamická atmosféra Silicon Valley, slunečné počasí a krásná příroda mě vzaly okamžitě za srdce. Do tří měsíců jsme se s Richardem vzali a přestěhovat se do Palo Alto v Kalifornii. Moje dilema tím bylo částečně vyřešeno.

R24: Jak se Vám ze začátku v Silicon Valley dařilo? 

Bezprostředně po přestěhování bylo vše jak ve snu. Rychle jsme si našli nové známé, Richardovi se dařilo v práci, měli jsme hezké bydlení, vše bylo exotické a zalité slunce. Jenže v říjnu 2008 přišla facka v podobě finanční krize. Dodnes si vzpomínám, jak se z tváří veselých Kaliforňanů vytratil úsměv. Lidé kolem nás začali ztrácet zaměstnání, přicházet o střechu nad hlavou. University Avenue (pozn. hlavní třída v Palo Alto) se proměnila v ulici duchů. Lidé přestali chodit do restaurací a do nákupních center. Ale byznys ten šel samozřejmě dál. V té době se ve Valley zrodilo několik skvělých společností jako například airbnb, Uber nebo getaround. Myslím, že to byl Roman Staněk, kdo řekl, že „Tough times breed good companies.“

R24: S jakými profesními či osobními překážkami jste se v začátcích setkala?

První velkou zkouškou byla zmíněná ekonomická recese. Jakmile jsme si našli a zařídili bydlení, hned jsme řešili další problém, a to bylo hledání pracovního uplatnění pro mě. Prvních pár měsíců jsem pracovala jako hosteska v restauraci. Pak mě ale kamarádka seznámila s Lenkou Kučerovou z CzechInvestu, která v té době zakládala první český technologický akcelerátor v Silicon Valley a hledala asistentku. Díky Lence jsem se dostala do světa startupů, což ovlivnilo můj další profesní život. Po asi dvou letech jsem dostala nabídku od social media startupu Glogster, kterému jsem v San Francisku založila a provozovala pobočku. Pak jsem pracovala pár let pro SAP, který před několika lety spustil program pro technologické startupy pracujícími s velkými daty a analytikou. Mojí rolí bylo celosvětově organizovat startup konference. Myslím, že to bylo moje nejlepší zaměstnání. Hodně jsem se toho naučila, podívala jsem se po světě, a přijala úkoly, které mi doposud naháněly husí kůži, jako například moderovat významnější akce nebo prezentovat program živě před publikem z celého světa.

R24: Čemu se momentálně věnujete? Jaké máte plány do budoucna?

Nyní se věnuji investicím do nemovitostí v centru Prahy. Příští rok bych si ráda koupila menší činžovní dům s pozemkem, určený k částečné rekonstrukci a dala mu lidský rozměr. V Americe jsem začala sbírat umění. Kupuji si hlavně obrazy, sošky, porcelán, šperky a nábytek. K umění mám vřelý vztah už od dětství, díky rodičům, ale nikdy by mě nenapadlo, že si budu někdy moci dovolit koupit něco hodnotnějšího. Dnes mi poslal  můj oblíbený aukční dům, Dorotheum, dopis, že rok 2015 byl pro ně komerčně i inventárně nejúspěšnější od založení v roce 1707. Před měsícem jsem byla ve Vídni na aukci. Aukční síň byla plná lidí, kvanta lidí z celého světa přihazovala přes telefon. Lidé kupovali díla za nehorázné sumy, která bych si já osobně nekoupila, ani kdybych měla všechny peníze světa.

Od té doby stále přemýšlím nad tím, co se stalo? Může za to snad nestabilní situace na světových finančních trzích? Kdo ví. Nicméně já se na umění nedívám jako na investici v praktickém slova smyslu. Kupuji si výhradně věci, které se mi líbí. Nenechám se v tomto ohledu ovlivňovat. U aukčních domů jako je Dorotheum naštěstí nehrozí, že by člověk nakoupil vyloženě špatně, protože zaměstnávají nejlepší kunsthistoriky. Odhad hodnoty uměleckého díla v Dorotheu je navíc dle mého názoru velice konzervativní. Někdy mám pocit, že je nízkou cenou dotyčné dílo uráženo. S díly, které aktuálně vlastním neplánuji do budoucna obchodovat nebo je vyměňovat za lepší. Ke každému jednotlivému předmětu mám vztah. Nebudou-li mít moji potomci zájem a úctu k umění, je vysoce pravděpodobné, že předměty daruji například Národní galerii.

Nahradí Silicon Valley věhlasnou Wall Street?

Barbora Calaba se narodila v roce 1981 v Praze. Během studií na DAMU a HAMU pracovala jako manažerka českých a zahraničních umělců. Po emigraci do USA změnila obor a začala se orientovat na práci s technologickými startupy. Investuje do nemovitostí v centru Prahy, které ráda renovuje a zařizuje. Svět umění zcela neopustila, sbírá výtvarné umění a starožitný nábytek.

 

Napsat autorovi RSS

Zástupkyně šéfredaktora Roklen24 dokončující magisterské studium na Národohospodářské fakultě VŠE. V rámci své práce se účastnila desítek odborných byznysových českých i zahraničních konferencí jako např. FinTechového Finovate v Londýně, vídeňských Pioneers či cest do Bruselu. V rámci studia pak strávila semestr na Ozyegin University v Istanbulu, také se účastnila Letních akademií Mises Institutu.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.