Národní fronta Le Penové propadla ve volbách ve Francii

AKTUALIZOVÁNO: Krajně pravicová Národní fronta (FN) propadla v dnešním druhém kole francouzských regionálních voleb. Podle odhadů a prvních výsledků sčítání byla strana Marine Le Penové poražena ve všech krajích, a to i tam, kde v prvním kole hlasování před týdnem dosáhla výrazného vítězství. Překvapením jsou vládní socialisté, kteří podle téměř konečných výsledků sčítání uhájili kontrolu v pěti ze 13 krajů. Pravicoví Republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho vyhráli v sedmi regionech. Korsiku tradičně povedou místní nacionalisté.

V nejsledovanějším regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardie na severu země, kde kandidovala Le Penová proti představiteli republikánů Xavieru Bertrandovi, obdržela vůdkyně FN kolem 42 procent hlasů. Neteř šéfky radikálních nacionalistů Marion Maréchalová-Le Penová zase neuspěla v jihofrancouzském kraji Provence-Alpes-Côte d’Azur, kde dostala kolem 45 procent hlasů. V regionu Alsasko-Champagne-Ardeny-Lotrinsko na východě země má kandidát Národní fronty kolem 37 procent hlasů.

Ve všech třech případech vítězí zástupci republikánů, přičemž v regionech, kde kandidovaly obě Le Penové, se vládní socialisté stáhli, aby usnadnili situaci pravici.

V celkovém součtu hlasů skončila FN na třetím místě s více než 28 procenty. První jsou Republikáni ve spojení s centristy se zhruba 40 procenty hlasů a druzí vládní socialisté spolupracující s dalšími levicovými stranami s asi 32 procenty hlasů.

Volební účast se odhaduje na 60 procent. Francouzská média podotýkají, že právě větší aktivita voličů než před týdnem nakonec přispěla k neúspěchu krajní pravice.

Proč muslimové volí Le Penovou

Le Penová po oznámení prvních výsledků prohlásila, že Národní fronta se stává výraznou silou ve většině krajských rad. Šéfka FN přitom poděkovala svým „odvážným a odhodlaným“ voličům. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, který přispěl k porážce krajní pravice, a stažení socialistických kandidátů označila za machinaci.

Její neteř Marion Maréchalová-Le Penová prohlásila, že volební porážka není osudná. Vítězství zavedených velkých stran označila za ostudné. „Jsou vítězství, která dělají hanbu vítězi,“ řekla.

Vůdce Republikánů a exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že první kolo voleb z minulého týdne bylo jasným varováním voličů, že politici se musejí činit. „Nemůžeme přecházet od jedněch voleb k druhým, jako kdyby nám Francouzi nic neříkali,“ řekl Sarkozy. „Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky,“ dodal bývalý prezident, který poukázal na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnost nebo identity.

Francouzský socialistický premiér Manuel Valls poděkoval levicovým voličům, že vyslyšeli výzvu ze svého tábora, aby podpořili pravicové kandidáty v klíčových krajích. „Ale dnes večer to není žádná úleva, žádné triumfování, žádné vítězné poselství. Nebezpečí krajní pravice stále není odstraněno. Nezapomínám na výsledky prvního kola a minulých voleb,“ poznamenal Valls.

Předseda socialistů Jean-Christophe Cambadélis vyjádřil názor, že volby ukázaly, že levice je dostatečně odolná, že pravice nijak výrazně neoslňuje a že krajní pravice byla poražena.

Pařížský horor: Jak otřese trhy a ekonomikou Francie?

Newsletter