Singapurská centrální banka a její blockchain


18:53 • 8. srpna 2017

Tagy: Startup, FinTech, Singapur, Blockchain

Monetární autorita Singapuru (MAS) odhalila plán, jak pomocí tří kroků propojit světové centrální banky přes technologii blockchain. Jak moc už pokročila?

Dvoufázové úsilí s názvem „Projekt Ubin“ by mělo centrálním bankám umožnit provádět zahraniční transakce v reálném čase. Oproti tomu, jak je to dnes, kdy jsou v reálném čase zpracovávány pouze velmi hodnotné a institucionálně klíčové transakce, je zmiňovaný projekt navržen, aby zajistil každou zahraniční platbu spolu s veškerými bezpečnostními opatřeními v okamžitém čase.

Tokenizací světových měn a ochranou soukromí každé transakce za použití tzv. „zero-knowledge proofs“ by mohl tento nový systém chytrých kontraktů zvýšit jak rychlost, tak soukromí mezinárodních transakcí. Projekt Ubin – vytvořený ve spolupráci s bankovním sdružením R3 a s dalšími bankami včetně Bank od America Merill Lynch, Credit Suisse, JPMorgan a Mitsubishi UFJ Financial Group – je ale o něčem víc než jen o zasílání plateb.

Historie projektu

První fáze projektu započala 23. prosince 2016, přičemž formálně byl zveřejněn až 9. března 2017, a to společně s publikací přesně popisující výsledky spolupráce.

Tato 44 stránková zpráva, která vznikla ve spolupráci s Deloitte, popsala kroky projektu Ubin směřující k tokenizaci singapurského dollaru (SGD) za použití technologie blockchain. Zpráva také vysvětlila, jak získané lekce během podobné spolupráce s Kanadou na projektu Jasper byly využity k vytvoření prototypu založeného na ethereu.

Dokument ukázal, jak může být systém monetární autority Singapuru vysokohodnotných a urgentních transferů nazvaný MEPS+ napojen na systém hrubého vypořádání v reálném čase (RTGS), aby byla zvýšena efektivnost peněžních převodů mezi online peněženkami různých účastníků.

Při hledání řešení

Druhá fáze projektu právě probíhá. Nyní je hlavním cílem vylepšit vypořádávání transakcí srovnáním současného systému, ve kterém jsou transakce jako ve frontě a jsou periodicky zpracovány za použití „klasických algoritmů“, jak uvedl představitel MAS. Fáze je rozdělena do tří kroků. Podle představitele zahrnuje první právě probíhající krok bližší náhled na mechaniku chytrých kontraktů.

K překlenutí mezery mezi vizí blockchain technologie a opravdovými soukromými transakcemi v reálném čase začal tým osmi pracovníků na částečný úvazek a dvou stážistů na plný úvazek prozkoumávat využití tzv. „důkazů s nulovou znalostí“, zabezpečených vícestranných výpočtů, jako je projekt Enigma od MIT, a softwaru s rozšířeným dozorem od Intelu (SGX).

Druhý krok projektu Ubin má za cíl zjistit, jak může být platforma propojena s různými centrálními zabezpečovacími depozitáři včetně vlastního singapurského SGX, který je monetárním úřadem často přehlížen.

Pokud vše proběhne úspěšně, třetí krok nakonec rozšíří kryptoměny vydávané digitálními bankami na další centrální banky.

Blockchainy centrálních bank

Plán monetární autority na vylepšení škálovatelnosti a soukromí technologie blockchain je dalším krokem nadšení ohledně blockchainu a jeho potenciálu decentralizovat některé úkoly centrální banky.

Například minulý srpen BNY Mellon, Deutsche Bank, Santander a UBS odhalily plány na vytvoření vlastní zúčtovací měny. Ty představují podobné kontroverzní úsilí s cílem pomoci transakcím centrálních bank s využitím tokenizovaných aktiv a blockchain technologie.

Výzkumný tým centrální banky Singapuru dále plánuje uznat politické otázky týkající se možné konverze singapurského dolaru do digitální měny (CBDC) vydávané centrální bankou a možného dopadu takové změny na monetární politiku. 

Zanedlouho pak bude k dispozici konzultační dokument týkající se této záležitosti, jehož cílem je vyjasnit směřování projektu.

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.