Umění prodávat. Warren Buffett ví, kdy pustit akcie k vodě

Jakmile je Věštec z Omahy na nákupech, dívá se celý svět ve snaze jej kopírovat a zbohatnout. Jen málokdo ale věnuje pozornost tomu, kdy Buffett prodává. Vědět, kdy z obchodu odejít, je stejně tak důležité jako vědět, kdy do něj vstoupit, píše server Monty Rich.

Aktuálně čtvrtý nejbohatší muž světa disponuje majetkem přes 70 miliard dolarů. Jeho společnost Berkshire Hathaway patří mezi 20 největších na světě. Spravuje mimo jiné akciové portfolio, jehož část je snem snad každého investora. Máte zajem? Pak si připravte něco málo přes 200 tisíc dolarů. Za jednu akcii. A jelikož to není zrovna málo, tak si pro začátek přečtěte, kdy akcie prodat.

Když Buffett před několika lety koupil významný podíl v těžební společnosti ExxonMobil, ceny ropy se pohybovaly poměrně vysoko. Celkem Berkshire Hathaway investovala 3,4 miliardy dolarů a Buffett sdílel se svým týmem samé pozitivní vyhlídky do budoucna. Jeho partner Charlie Munger dokonce prohlásil, že nabídka ropy bude nedostatečná a cena proto vyletí do výšin. Neuběhly ani dva roky a Buffett ke konci roku 2014 celý objem akcií Exxon prodal. “Získal jsem o budoucnosti ceny ropy silné pochybnosti”, okomentoval situaci v interview. Poučení? Nakupujete, protože jste přesvědčeni o světlých stránkách společnosti. Jakmile získáte pocit, že se děje opak, vyskočte z vlaku. Není žádná ostuda přiznat si, že jste se mýlili.

V osmdesátých letech koupil Bufett značný podíl v hypoteční firmě Freddie Mac. Tehdejší cena akcií byla, dle jeho slov, směšně malá. To byl solidní odhad. V roce 1998 měl podíl Berkshire Hathaway ve Freddie Mac hodnotu 3,9 miliardy dolarů. Vstupní investice se znásobila více než 12x. Warren Buffett si však ke konci tisíciletí všiml několika podezřelých signálů. Ve Freddie Mac se stali posedlí kvartálními čísly a začali riskovat. Největším gamblerem byl tehdejší CEO Leland Brendsel, který začal provádět investice, jež neměly nic společného se zaběhnutou firemní strategií.

Buffett vše registroval a postupně se kolem roku 2000 všech akcií zbavil. Jak moudré to bylo rozhodnutí, asi nemusíme detailně popisovat. Freddie Mac a další hypoteční firmy společně s investičními bankami totálně položily (nejen) americkou ekonomiku. Bufettův podíl by měl v té době hodnotu méně než 90 milionů dolarů. Důvod kolapsu? Chamtivost. Pokud si všimnete, že management firmy, do níž jste vložili své peníze, přiliš riskuje a stává se nenasytným, rychle pozici opusťte. Historie nás mnohokrát poučila, že právě chamtivost na exekutivních pozicích podnítila největší finanční krize.

Newsletter