Poslední šance na nákup slabé libry se blíží

Britská libra v příštím měsíci kvůli oficiálnímu zahájení exitu Británie z Evropské unie pravděpodobně dále oslabí, to však lze využít jako poslední šanci k nákupu této podhodnocené měny. Myslí si to měnový stratég Kamal Sharma z Bank of America Merrill Lynch s tím, že poté by se britská měna měla definitivně oklepat z nervozity po referendu.

„Očekáváme poslední propad libry ve chvíli, kdy bude článek 50 formálně spuštěn a EU formálně odpoví a vyloží své stanovisko. Myslíme si, že krystalizace rizik a zahájení odpočítávání k brexitu se může na libře ukázat jako dno a příležitost vstoupit do dlouhých pozic,“ uvedl Sharma v analýze, kterou má k dispozici server MarketWatch.com.

Poté, co Velká Británie v referendu v červnu odhlasovala vystoupení z EU, se libra propadla na své 31leté minimum k dolaru a od té doby se příliš nevzpamatovala. Zatímco před referendem se pohybovala kolem 1,50 USDGBP, dnes se obchoduje kolem 1,248 USDGBP. V polovině ledna dokonce znovu oslabila pod 1,20 USDGBP. Od té doby sice mírně posiluje, za což však vděčí zčásti oslabujícímu dolaru vlivem obav z protekcionistického postoje prezidenta Donalda Trumpa.

Nejistota ohledně toho, jak brexit ovlivní britskou ekonomiku, bude podle Bank of America pravděpodobně hlavním faktorem ovlivňujícím sentiment v krátkodobém výhledu a očekává, že poté, co v březnu britská premiérka Theresa Mayová uplatní článek 50, oslabí libra až na 1,15 USDGBP. Ve střednědobém horizontu by se však podle ní mohly do vývoje kurzu promítnout hlavní fundamenty, jako je silný ekonomický růst a nízká nezaměstnanost. Podle „best case“ scénáře Bank of America Merrill Lynch by mohla libra posílit daleko nad 1,30 USDGBP.

Ve druhé polovině roku 2017 by pak prý mohla libra zahájit fázi zotavení. „Nepochybujeme, že před GBP leží v následujících letech řada politických překážek, ale pochybujeme, že budou trhy v neustálém stavu paniky kvůli každému titulku týkajícímu se brexitu,“ uvedl Sharma a dodal, že „vzhledem k tomu, že některé z hlavních pilířů, které v minulosti držely libru napříč celým hospodářským cyklem, odolávají šokům z brexitu, se pro libru formují rizika na straně růstu.“ Poukázal také na to, že při pohledu na historii libru stahuje dolů zpravidla i vývoj globální ekonomiky, takže zrychlení globálního ekonomického růstu by mělo podpořit libru k vyššímu výkonu.

Optimismus Bank of America ohledně budoucího vývoje britské měny sice není ojedinělý, ale také ne všemi sdílený. Například analytici UBS ve zprávě z minulého týdne uvedli, že se vůči libře staví nadále „bearish“ a očekávají, že se do konce roku 2017 dostane až k paritě s eurem.

Ekonomická data i přes současnou odolnost podle UBS pravděpodobně oslabí. „Indikátory ukazující do budoucna, jako jsou investiční záměry, jsou nadále slabé, zatímco rostoucí inflace pravděpodobně stlačí reálné zisky a negativně zasáhne spotřebu. V důsledku toho očekáváme, že se Bank of England v roce 2017 vrátí k tendenci k volnější měnové politice, což bude tlačit libru dolů,“ uvedla UBS.

Také nedávný průzkum Evropské komise ukazuje, že největší pesimismus ohledně dalšího vývoje ekonomiky v rámci Evropské unie vládne po Řecku právě mezi britskými spotřebiteli, což pro libru nevyznívá zrovna nejlépe.

Newsletter