FinTech Daily: 2015 byl rokem nástupu blockchainu


12:23 • 15. prosince 2015

Tagy: Bitcoin, Blockchain, FinTech, FinTech Daily, Google, Platby, Startup

Vítejte v éře hands free plateb!​ Evropské fintech startupy budou ziskovější než ty americké​. 2015 byl rok blockchainu​. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Vítejte v éře hands free plateb!

Nebaví vás z hledat v kabelce, tašce nebo po kapsách peněženku? Hledat v ní bankovky mezi všemi možnými účtenkami anebo vyndávat platební kartu a vkládat ji do terminálu? Pak právě pro vás Google nyní vyvíjí novou mobilní aplikaci hands free plateb.

S touto aplikací není potřeba při placení ani hnout prstem. Nemusíte ani vyndávat mobilní telefon a přikládat ho k terminálu. Stačí říct, že byste chtěli platit přes Google a můžete odejít.

Google udává, že služba je naprosto bezpečná, jelikož při platbě nejsou sdíleny informace o platební kartě. Poté, co je platba dokončena dostane navíc zákazník ihned potvrzení na svůj mobil.

Služba bude do konce roku spuštěna v několika vybraných obchodech v oblasti San Francisco Bay. Není ještě zpřístupněna široké veřejnosti. Obchodníci se mohou nyní hlásit o zapojení do zkušebního provozu.

Evropské fintech startupy budou ziskovější než ty americké

Britská crowdfundingová platforma Seedrs vstupuje na americký trh – s čím chce ale prorazit na trhu, kde tolik jiných neuspělo? CEO Jeff Lynn říká, že jejich hlavním posláním je přinést do Ameriky platformu, která umožní lidem přístup k evropským startupům.

Jedná se tak trochu o opačný přístup než na jaký jsme zvyklý – normálně proudí evropské investice do Silicon Valley a teď je chce Seedrs začít posílat opačným směrem. Motivace je prostá – evropské startupy, přestože jsou menší, se ukazují jako mnohem ziskovější, protože bylo potřeba mnohem méně investovaného kapitálu na jejich vybudování.

„Je snadné říct ‘nemáme tady deseti-milardové společnosti, nemáme tady Google’, ale ve skutečnosti jsme vybudovali ohromné množství sto-milionových společností. A často byly vybudováno s čtvrtinovými náklady, než jaké by potřebovala americká společnost. Tím jsou schopny přinést investorům mnohem větší zisky“ říká Lynn.

2015 byl rokem nástupu blockchainu

Svět je sice ještě stále trochu zmatený a mnohdy tápe o tom, co je to Bitcoin. I novináři stále ještě vytahují ten starý příběh o muži, který si koupil v roce 2009 Bitcoiny za 27 dolarů, zapomněl na ně a dnes zjistil, že mají hodnotu 886 tisíc dolarů. To je sice poutavý nadpis, ale jedná se trochu o zavádějící popis toho, o čem Bitcoin a blockchain ve skutečnosti je.

To se ale brzy změní. Stále více lidí, bank i finančních institucí začíná Bitcoin brát spíše jako měnu, než jako záhadný investiční nástroj. Bitcoin (potažmo blockchain) je totiž především měna, metoda směny a chytrý způsob jak zaznamenat obchody – a tak by na něj mělo být nahlíženo. Tak jak tak, rok 2015 bude navždy brán jako rok blockchainu.
 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Napsat autorovi RSS

Student magisterského oboru na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a inovativní technologie. Dvě léta prožil ve Spojených státech v rámci studentského programu Work and Travel a v průběhu svého studia strávil semestr na Universitat Pompeu Fabra v Barceloně. Ve volném čase rád cestuje a hraje basketbal.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.