Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

FinTech Daily: Proč se startupy vyhýbají jádru bankovnictví?

Proč se Fintech startupy vyhýbají jádru bankovnictví? Proč e-shopy potřebují různé platební metody?​ FinTech na cloudu – názor experta​. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Proč se Fintech startupy vyhýbají jádru bankovnictví?

Fintech společnosti si při pohledu na bankovní sektor dobře uvědomují, že se jedná o poměrně nezáživné a svazující odvětví. Zákony proti praní špinavých peněz (AML), complience, audity, regulatorní požadavky, dohled národních bank… s tím vším se banky musí každý den potýkat. Fintech startupy se tím ale zabývat nechtějí! Kvůli tomu většina z nich krouží na okraji bankovnictví a vyhýbá se jeho jádru. Fintech společnosti tak spíše přidávají vrstvy na bankovní systém, než že by ho od základu přetvářely.

Pokud se podíváme na úspěšné fintech startupy jako například Lending Club, Stripe, Klarna, SoFi, Square, eToro a mnohé další, můžeme si všimnout, že žádný z nich neútočí na základní činnosti bank, jako je třeba přijímání vkladů a vedení účtů. Namísto toho cílí na oblasti, kde mohou vydělat skrze peer-to-peer (P2P) platformy. Takové společnosti pak často podléhají jiným (mnohdy novým, mírnějším) regulacím.

Co to ale může znamenat pro tradiční bankovnictví? Goldman Sachs odhaduje, že do deseti let se 20 % všech provedených půjček přesune právě na P2P trh a banky tak přijdou o 12 miliard dolarů profitu. Nicméně i tak budou dále vydělávat na svých klíčových produktech – například právě na vedení účtů.

Proč e-shopy potřebují různé platební metody?

Pokud pravidelně nakupujete na internetu, možná jste si všimli, že v e-shopech přibývá počet možností, jak za nákup zaplatit. Široká paleta platebních metod může být totiž dnes klíčovým faktorem úspěchu online obchodů. Důvodem rostoucího čísla platebních metod je trend měnících se platebních preferencí napříč zákaznickou bází.

Tyto preference jsou ovlivněny do jisté míry i rozšířením Fintech startupů nabízejících inovativní a zákaznicky atraktivní platební metody. Variace platebních možností pak zvyšuje zákaznický prožitek, snižuje počet nedokončených objednávek a zvyšuje výnosy.

A jaké jsou důvody toho, že zákazníci vyžadují i jiné platební metody než jen kreditní a debetní karty? Někteří zákazníci například nemusí placení debetní/kreditní kartou důvěřovat – bojí se, že jim bude odečteno více, nebo že údaje o kreditní kartě budou zneužity. Dalším důvodem může být také to, že nemají platební kartu zrovna po ruce (to se jim například s před-nabitou elektronickou peněženkou stát nemůže) nebo že v danou chvíli na svém účtu nemají dostatek finančních prostředků a debetní karta jim nedovolí transakci provést.

FinTech na cloudu – názor experta

Spoluzakladatel společnosti Logical Construct a expert na procesování dokumentů a dat v bankovnictví, Luke Trigg věří, že se konečně mění všeobecný názor, že „jediné bezpečné řešení je uvnitř firewallu a že cloudové řešení je vždy špatné“.

Říká, že v dnešní přeregulovaném prostředí jsou cloudové řešení jakýmsi protilékem. Vývoj vlastního softwaru je pro banky nákladný a vlastně nepřináší žádnou konkurenční výhodu. Otázka tedy není, „jestli“ se jednou služby a data v bankovnictví přesunou na cloud, ale spíše „kdy“ se tak stane.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter