Návrat do středověku? Evropští nájezdníci touží po jídle a whiskey

Představte si situaci, kdy převážíte zboží z jednoho místa na druhé a najednou Vás zastaví skupinka cizích lidí se slovy: „Tohle je přepadení.“ Pro mnohé bizardní situace připomínající raný středověk a nájezdy Avarů, pro jiné tvrdá realita 21. století. Ano, i dnes existují (nejen) na starém kontinentě novodobí nájezdníci. A světe div se, jejich aktivita v poslední době rapidně stoupá.

Podle dat Asociace pro ochranu převáženého zboží se tito zloději zaměřují na čím dál tím širší paletu zboží, přičemž nejvíce v kurzu jsou potraviny, alkohol a oblečení, které téměř zcela vytlačily krádeže hotovosti a elektroniky. Loupeže zboží převáženého v Evropě, Středním Východě a v Africe se tak za posledních pět let téměř ztrojnásobily, z toho 85 % se jen v roce 2015 odehrálo v Británii, Německu, Belgii a Nizozemí.  Právě tyto země jsou totiž klíčovými překladišti mezinárodního obchodu.

Pravdou je, že logistická centra jsou v tomto směru mnohem lépe zabezpečená, tudíž se pozornost zlodějů zaměřuje především na kamiony a další přepravní vozidla. Oblíbenou „technikou“ je přepadání na odpočívadlech či tzv. „Trojský kůň“, kdy se lupič nechá zamknout uvnitř skladovacího prostoru, kam pak později vpustí své kumpány.

V posledních měsících si zloději oblíbili především převážené maso lososa, kterého bylo jen na norských cestách ukradeno množství v hodnotě 100 tisíc eur. Poblíž Londýna zase „frčí“ whiskey, v jejímž případě bylo v nedávné době registrováno celkem 80 případů krádeže při přepravě.  Zloději nepohrdnou ani 30 kamiony, které svážely ořechy v hodnotě 10 milionů dolarů.

Co se týče vyloupených skladů, jmenovat je možné krádež šampaňského v hodnotě 2 milionů eur, která v minulém roce proběhla v britském městě Basingstoke, a to pomocí vykopaného tunelu.

„I přesto, že se obličeje zlodějů pravděpodobně protáhnou, jakmile narazí na zboží, jako jsou ořechy či mražené ryby, pravdou je, že na internetu a na černém trhu se prodá všechno,“ řekl pro agenturu Bloomberg ředitel bezpečnostní společnosti Tapa Marcel Saarloos. Jeho slova potvrzuje i výsledek studie společnosti FreightWatch Interantional, která letos uvedla, že jen za rok 2013 bylo v rámci Evropy odcizeno zboží v hodnotě 11,6 miliardy euro.

Newsletter