IEA: Poptávka po ropě v dohledné době nedosáhne svého vrcholu


13:12 • 30. ledna 2017

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) nepředpokládá, že by světová poptávka po ropě mohla v dohledné době dosáhnout svého vrcholu. Spotřeba této suroviny v rozvíjejících se zemích totiž zůstává na vzestupu. Uvedl to dnes podle agentury Reuters generální ředitel IEA Fatih Birol.

„Nepředpokládáme, že by ropa v krátkém či středně dlouhém období mohla být nahrazena jinými palivy,“ řekl Birol. Varoval rovněž, že trh s ropou by mohlo čekat období zvýšené vrtkavosti, pokud se ropné společnosti nepustí do rozvoje nových projektů poté, co v uplynulých dvou letech kvůli nízkým cenám suroviny snižovaly investice.

Birol již dříve vyjádřil znepokojení kvůli nedostatku investic do těžby ropy. „Pokud v letošním roce nepřijdou žádné velké investice, můžeme tady mít za několik let výrazný deficit na straně dodávek spojený se značnými dopady na trh,“ prohlásil v polovině ledna.

V listopadu šéf IEA předpověděl, že investice do těžby ropy se letos pravděpodobně opět sníží, a poprvé v historii ropného průmyslu tak zaznamenají tři roky poklesu za sebou.

RSS


Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.