Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Americký trh práce si skvělé zprávy šetří. Na pátek?

Druhý prázdninový měsíc přinesl americké ekonomice solidní tvorbu pracovních míst v soukromém sektoru, ačkoli ne tak silnou, jak čekali experti. Zklamáním je navíc také revize k horšímu údaje za předchozí měsíc. Přesto zůstává trh práce v hodnocení ekonomů pevným pilířem americké ekonomiky a silným argumentem, proč by Fed zvýšení sazeb nemusel příliš dlouho odkládat.

Nyní trochu čísel. Soukromé firmy ve Spojených státech daly v srpnu vzniknout 190 tisícům nových pracovních míst. To je slušné číslo po výsledku za červenec, který byl revidován ze 185 tisíc na 177 tisíc. Nicméně zklamání z pohledu konsensu Bloomberg, který byl nastaven na 200 tis. Tvorbu míst vede sektor služeb, kde vzniklo 173 tis. pozic.

Dolar na dnešní údaj příliš nereaguje a k euru drží zhruba 0,5% zisk na 1,1250 EURUSD.

Dnešní zpráva soukromého poskytovatele dat ADP je předvojem pátku, kdy souhrnná vládní zpráva z trhu práce ukáže celkovou tvorbu míst v ekonomice (mimo zemědělství) včetně veřejného sektoru i vývoj míry nezaměstnanosti. Ekonomové v průměru očekávají výsledek 218 tis. nových míst a snížení nezaměstnanosti na 5,2 %.

Vývoj na trhu práce je pečlivě sledován centrální bankou Fed, od níž se očekává první zvýšení sazeb po devíti letech do konce letošního roku. Otázka načasování zůstává dlouhodobě nezodpovězena, nicméně nejbližší zářijový termín je dle většiny odborníků nepravděpodobný. Horší než očekávaný výsledek pátečního reportu by byl argumentem pro odložení tohoto kroku. Šéf bostonské pobočky Fedu Eric Rosengren včera uvedl, že z pohledu vývoje trhu práce byly stanovené podmínky k růstu sazeb splněny, nikoli ale z pohledu inflačního cíle.

Newsletter