Americká ekonomika vyráží dech novými místy


AKTUALIZOVÁNO 15:56 15:07 • 8. ledna 2016

Tagy: USA, americké akcie, americká ekonomika, Fed, sazby

AKTUALIZOVÁNO Ekonomika Spojených států vytvořila v prosinci loňského roku 292 tisíc nových pracovních míst mimo sektor zemědělství. Vysoce sledovaný údaj je prudce lepší proti odhadům ekonomů a analytiků, kteří čekali pouze 200 tisíc míst. Navíc byla prudce směrem vzhůru revidována tvorba pracovních míst za listopad.

Podle prvního odhadu bylo v listopadu vytvořeno 211 tisíc míst, což samo o sobě byla solidní tvorba míst. Toto číslo bylo ale nyní revidováno na 252 tisíc míst. Americký dolar na těchto datech prudce posiluje k euru od 1,0870 do těsné blízkosti hladiny 1,0800 EURUSD, od které ale koriguje zpět. Celkově za říjen a listopad zaměstnavatelé v USA vytvořili o 50 tisíc pracovních míst více proti původně oznámeným číslům.

„Je to další signál, že ekonomika supí vpřed,“ řekla agentuře Reuters Kate Warneová z investiční firmy Edward Jones. „Vyvažuje to některé ukazatele, které nedávno naznačovaly, že ekonomika by moha zpomalit,“ dodala.

Ani takto prudká tvorba pracovních míst ale nezahýbala s celkovou měrou nezaměstnanosti, která v prosinci v americké ekonomice v souladu s odhady zůstala na pěti procentech. Mzdy rostly o 2,5 procenta. Celkový obraz z trhu práce dává zapravdu Fedu a jeho rozhodnutí poprvé po téměř 10 letech zvýšit ve Spojených státech úrokové sazby.

Za celý loňský rok vzniklo v největší světové ekonomice 2,65 milionu pracovních míst. Byl to z tohoto hlediska druhý nejlepší rok od roku 1999 a překonal jej pouze předcházející rok 2014, kdy zaměstnavatelé vytvořili 3,2 milionu míst.​

Míra nezaměstnanosti zůstává beze změny zejména kvůli tomu, že do kategorie pracovní síly se houfně vracejí lidé, kteří se po letech rezignace znovu ucházejí o práci. To je podle ekonomů známka důvěry v ekonomiku a pracovní trh. Míra participace, která měří podíl lidí v pracovním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, stoupla o desetinu procentního bodu na 62,6 procenta, stále je však těsně nad minimem za 40 let.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.