ECB „přitvrdila“. Sazby zůstávají beze změn, klesat už ale nebudou


13:45 • 8. června 2017

Tagy: ECB, eurozóna, euro, měnová politika, Ekonomika

Evropská centrální banka dnes rozhodla, že v souladu se všeobecným očekáváním ponechá sazby a program QE beze změny. Novinkou je však vynechání tvrzení, že v případě potřeby by úroky mohly ještě klesat. Teď se čeká na proslov guvernéra Draghiho. Potvrdí spekulace o možné změně inflačního výhledu?

Depozitní sazba tak i nadále činí -0,4 %, refinanční je na nule a zápůjční na 0,25 %. Bankovní rada je stále přesvědčena, že na těchto úrovních sazby setrvají po delší dobu, a to až za horizont trvání programu QE. Měsíční nákup soukromých i státních dluhových instrumentů pak setrvává na úrovni 60 miliard euro.

V tuto chvíli se pozornost zaměřuje na tiskovou konferenci, která se bude konat od 14:30. Během ní by měl šéf ECB nejen vyhodnotit aktuální stav evropské ekonomiky, ale především zmíní i případné změny prognózy banky. Již včera se do „éteru“ dostala spekulace o možné úpravě na straně inflace. Nejmenované zdroje uvádí, že by odhad tempa růstu cen mohl do roku 2019 činit  pouhých 1,5 %. V porovnání s předběžným očekáváním z března jde o pokles o více než 0,2 procentního bodu (1,7 % pro rok 2017, 1,6 % pro 2018, 1,7 % pro 2019).

Pokud by banka opravdu snížila své inflační odhady, znamenalo by to, že nevěří v brzké dosažení inflačního cíle na 2 %, což by zároveň oddálilo představu o možném utažení měnové politiky, ať už z hlediska sazeb, tak klidně i QE, které má dle ECB trvat do prosince 2017, prodloužení je však možné, pokud si to bude ekonomická situace vyžadovat. Na druhou stranu, určitá změna rétoriky z „holubičí“ na velmi mírně „jestřábí“ se dá čekat, čemuž ostatně odpovídá i vyškrtnutí možnosti dalšího poklesu sazeb.

Poslední data ukázala, že se evropská inflace v květnu zpomalilo na 1,4 % z přechozích 1,9 %. V jádrovém vyjádření pak spadla dokonce na 1 % z 1,2 %. Právě tento výsledek je poměrně jasným signálem, že by ECB neměla v dohledné době s utahováním své politiky jakkoliv spěchat, a to i přesto že další oblasti evropské ekonomiky vykazují celkem solidní čísla. Například růst ekonomiky eurozóny za 1Q 2017 dosáhl mezikvartálně +0,6 %, což je nejprudší tempo za poslední dva roky, meziročně pak +1,9 %

Euro po zprávě mírně slábne. Aktuálně se obchoduje kolem 1,122 EURUSD.

Přímý přenos tiskové konference můžete sledovat prostřednictvím online přenosu:

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.