Vítek Ježek (Rekola): Češi neumějí používat veřejný prostor


22:04 • 20. července 2017

Projekt Rekola vznikl v roce 2013 z čiré touhy po bikesharingu. Na začátku to byla taková „punková akce“. Nyní už je kvalita srovnatelná se západními zeměmi. Ve video rozhovoru to serveru Roklen24 řekl zakladatel českého bikesharingového systému Vítek Ježek. Upozornil na to, že Češi neumějí využívat veřejný prostor. Co nám podle něj může nabídnout? 

„Aktuálně jsme v pěti městech – Praha, Brno, České Budějovice, Olomouc, Teplice,“ dodal Ježek s tím, že od poloviny srpna také na Kladně. Řeší se i další škálování, třeba do Německa. Nejvíce kol je v Praze, nyní je to asi 230. V celé síti je to asi 500.

Rekola vznikla  v roce 2013 s myšlenkou, že každé město si zaslouží  vlastní systém sdílených kol. A to bez stovek milionů na účtě či desítek let politických jednání. Myslíme si, že kolo může být rychlý, pohodlný a zábavný dopravní prostředek – ať už na 15 minutové jízdy po centru města a nebo na hodinový výlet kolem řek a parků. Nemusí tak tolik lidí čekat v zácpách v automobilech. Naopak – když používáte Rekola, pomáháte městům vybudovat cyklistickou infrastrukturu, která následně  přináší do ulic další cyklisty a města se tak stávají lepší, pro všechny obyvatele.
Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.