Vzniká na americkém realitním trhu nová bublina?


17:18 • 24. června 2014

Ceny domů ve Spojených státech pokračují v růstu. Dnes zveřejněný index S&P/Case-Shiller Composite 20 mapující ceny ve 20 velkých městech USA za roční období k letošnímu dubnu vzrostl o 10,8 % po 12,3% vzestupu za srovnatelné období v březnu. Po poklesech cen domů v letech 2008 až 2009 a v roce 2012 tak letos zůstává meziroční tempo růstu stále nad 10 procenty.

Prodej nových domů v USA rostl nejrychleji za 22 let

Za samotný duben oproti březnu poklesly ceny domů v New Yorku, v ostatních velkých amerických městech rostly, nejvíce potom v San Franciscu o 2,6 %. V celoročním srovnání šly ceny nejvíce nahoru v Las Vegas (+18,8 %), v San Franciscu (+18,2 %) a v Detroitu (+15,0 %). Naopak nejmenší meziroční přírůstky zaznamenává Cleveland (+2,7 %), Charlotte (+4,4 %) a New York (+5,4 %).

Ceny domů jsou spolu s informací o prodejích realit a úrokovými sazbami na hypotékách ostře sledovaným indikátorem americké ekonomiky. V roce 2008 stála bublina na hypotečním trhu za krizí, ze které se svět otřepává ještě dnes. Může tedy letošní růst cen domů signalizovat vznikající novou realitní bublinu? Jednou z nápovědí může být porovnání ceny domů s vývojem nájmů. Bublina vzniká mj. když ceny domů rostou nepřiměřeně oproti nájmům. Pohledem na data jsme dnes sice poměrem 61 % na 5letém maximu, ale stále daleko od rekordních 86,9 % v květnu 2006 (více viz grafy).

Podobný pohled má i Bubble Watch serveru Trulia.com. Nárůst cen nemovitostí nemusí být sám o sobě škodlivý, vždy je potřeba jej porovnat s fundamenty – těmi nejsou jen ceny nájmů, ale i příjmy obyvatel a historický cenový vývoj. Bubliny potom vznikají, když lidé skupují nemovitosti ze spekulativních důvodů, bez fundamentálního základu.

Podle Trulia.com jsou ceny domů v USA nyní fundamentálně „podhodnocené“ o 3 procenta, vzdalují se tak riziku realitní bubliny. Zatímco například v prvním čtvrtletí roku 2006 byly reality o 39 % „předražené“, v závěru roku 2011 byly o 15 % „podhodnocené“. V současném tempu růstu cen by se ceny domů měly dostat do souhry s dlouhodobým fundamentem již do přelomu letošního a příštího roku, dodávají ekonomové Trulia.

Napsat autorovi RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.