Kryptoměny jako tikající časovaná bomba? Pohled spolutvůrce etherea

Bitcoin, ethereum a další kryptoměny získávají na oblibě. Někdo je používá jako digitální platební prostředek, jiní spekulují na jejich výrazné výkyvy a vydělávají na nich nemalé peníze. Nejvíce však vydělávají ti, kdo digitální měny vypouští do éteru.

Zatímco ještě na začátku roku stál jeden bitcoin zhruba 400 dolarů, v polovině června dosáhl téměř 3000 USD. Ethereum vzrostlo z osmi dolarů na začátku roku až na téměř 415 USD. Poté šly ceny těchto virtuálních měn několik týdnů dolů – bitcoin spadl o 30 %, ethereum dokonce o více než 50 %. V současné době se obě měny z propadů zase zotavují.

Časovaná bomba

Tyto výkyvy však zřejmě nebyly ničím proti tomu, co možná teprve přijde. „Je to časovaná bomba,“ řekl Charles Hoskinson, který se podílel na vývoji etherea, v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Podle Hoskinsona došlo k „přetokenizaci“ („over-tokenization“) trhu. Startupy ze sektoru blockchainových technologií  v letošním roce v takzvaných Initial Coin Offerings (ICO) vybraly 1,3 miliardy dolarů, což je více než šestinásobek celkem získané částky za loňský rok a více než kolik firmy získaly ve venture kapitálu.

Technologie, která změní svět. Seznamte se

Initial Coin Offerings alias prostředek crowdfundingu pro firmy z odvětví blockchainové technologie již přitáhly tolik pozornosti, že i sám spoluzakladatel etherea upozorňuje na to, že nadešel čas masivního ochlazení. Firmy podle Hoskinsona zbytečně vydávají stále nové tokeny, i když stejných úkonů lze dosáhnout pomocí již existujících blockchainů. „Lidé jsou oslněni rychlými a lehce nabytými penězi,“ říká.

Divoký západ finančního světa

Největším rizikem tohoto oboru je podle Hoskinsona chybějící regulace a je pravděpodobné, že americká Komise pro dozor nad finančními trhy (SEC, Securities and Exchange Commission) zakročí a prohlásí digitální měny za cenné papíry.

Další útok na kryptoměnové peněženky. Co to bylo nyní?

Startupy získávající peníze při primární emisi digitálních měn obvykle neprovádí bezpečnostní opatření, která jsou nutná u emisí tradičních cenných papírů, například ověřování, že jednají s akreditovanými investory či ověřování zdrojů finančních prostředků. To by mohlo v budoucnu vést k soudním sporům, protože investoři do digitálních měn mohou emitenta žalovat a tvrdit, že nevěděli o rizicích spojených s nákupem těchto aktiv, říká Hoskinson.

Podobný názor na nutnost regulace má podle agentury i CEO společnosti Ripple Brad Garlinghouse. „Stav, kdy ICOs operují na Divokém západě finančního světa, je neudržitelný,“ řekl.

Ripple: Startup za miliardy. V čem je jiný než bitcoin?

 Až to praskne

Hoskinson i Garlinghouse se však shodují také v tom, že jakmile ICO bublina splaskne, budou primární emise digitálních měn pro firmy opět zajímavou možností, jak se dostat k penězům. Nicméně to prý bude probíhat v regulovaném a mnohem omezenějším prostředí.

Newsletter