Nejtvrdší v historii: Brexit vymazal za den dva biliony dolarů


13:15 • 27. června 2016

Tagy: Brexit, finanční krize, trh, investice, Akcie, Velká Británie, Evropská unie

Pátek ráno a výsledek britského referenda, které řeklo ano Brexitu, přinesl na trhy prudké výprodeje. V průběhu dne si mnozí analytici a ekonomové při pohledu na obrazovky Bloombergu nebo Reuters říkali: uklidňuje se to, není to tak hrozné. Přesto: z pohledu globální hodnoty aktiv byl právě pátek 24. června dnem, který přinesl nejprudší ztrátu v dosavadní historii.

Světové trhy za den ztratily přes dva biliony amerických dolarů, v přepočtu přes 1,8 bilionu eur, hodnoty. Podle dat S&P Global výprodej překonal každý z ní kolem světové finanční krize roku 2008. Dosavadním „rekordem“ v tomto směru bylo vymazaných 1,9 bilionu amerických dolarů v září roku 2008. Kombinovaná kapitalizace globálního finančního trhu nyní podle údajů S&P Broad Market Index dosahuje zhruba 42 bilionů amerických dolarů, jeden den tedy vymazal 4,5 procenta tržní hodnoty.

Vývoj na akciových, měnových, komoditních trzích sledujte na Roklen24

Bloomberg Billionaires Index, který sleduje vývoj majetku nejbohatších lidí planety, ukazuje, že 400 nejbohatších investorů světa v pátek přišlo o 127 miliard amerických dolarů, zhruba 115,5 miliardy eur svého jmění.

BREXIT ONLINE: Je toto konec Velké Británie? Co se bude dít dál?

„Je to moment, který obrací globální zpomalení roku 2016 do globální recese,“ varuje pro CNBC David Beckworth z Mercatus Center na George Mason Univesity. Ekonom Nouriel Roubini v neděli předpověděl, že odchod Velké Británie povede k rozpadu celé EU28, miliardář a investor George Soros vidí rozpad Evropské unie jako nevyhnutelný.

 

15 nejbohatších Britů podle Bloomberg Billionaires Indexu v pátek přišlo o 5,5 miliardy amerických dolarů. Z více než 81 miliard se dostalo k 75 miliardám amerických dolarů. Peter Hargreaves, který stojí v čele největšího britského brokera Hargreaves Lansdown, podporoval odchod z Evropské unie a jeho jmění v pátek kleslo o 19 procent na 2,9 miliardy dolarů. Sám přitom podpořil kampaň za Brexit sumou 3,2 milionu liber, v přepočtu kolem 4,5 milionu amerických dolarů, což bylo nejvíce ze všech donátorů tábora „Leave“.

„Velká Británie a její úžasní lidé už překonali mnoho bouří. A to s odhodláním a smyslem pro správné rozhodnutí. Tyto vlastnosti budou potřeba pro zkoušku nejbližších měsíců a let,“ řekl miliardář Richard Branson, stojící v čele skupiny Virgin. Její akcie v pátek propadly nejprudčeji od listopadu roku 2014.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.