Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Sliby vs. skutečnost: OPEC jako těžká slibotechna?

Ropa padá o zhruba 2 %. Jak je to možné, když se členové i nečlenové skupiny OPEC dohodli na snížení ropné produkce? Inu, někteří investoři asi vědí, jak moc velká slibotechna zmiňovaný ropný kartel je…

Prozatím se zdá, že je ropná dohoda dodržována. Potvrzuje to například server Wall Street Journal, který odhaduje, že Saúdská Arábie snížila svou denní produkci o minimálně 486 tisíc barelů. Pravdou však je, že historie ukazuje pravý opak. V době, kdy byly nastaveny ropné kvóty, je OPEC v 90 % času vůbec nedodržoval. Minulý týden tuto infromaci uvedl Larry Adam, CIO Deutsche Bank Wealth Management.

Vývoj ropy za posledních více jak 150 let

„V devadesáti procentech času, kdy měl OPEC nastavené kvóty, dosahovala jeho produkce mnohem vyšších čísel,“ přepisuje Adamova slova server Business Insider. „Pokud tak bude kartel chtít vyšší ceny, bude muset tentokrát podvádět o poznání méně.“

Podle Adama by se cena americké ropy WTI mohla v roce 2017 vyšplhat až na 58 dolarů za barel. I to však bude pro OPEC pravděpodobně málo, nikoliv však pro americké těžaře, kteří po měsících trápení zažívají nový boom. A právě to by mohl být pro vidinu vyšších cen problém.

Varování: Černé labutě se letos uhnízdily na komoditním trhu

„Dohoda členů a nečlenů kartelu byla uzavřena v době historicky slabé poptávky,“ míní Adam. „Uvidíme, co se stane, jakmile se cena ropy zvedne, a to především ve Spojených státech. Přesně tehdy se ukáže, jak moc bude OPEC ochoten nastavené limity dodržovat.“

V tomto směru jsou klíčové dva aspekty. Tím první je fakt, že samotná dohoda není časově neurčitá. Její trvání bylo totiž nastaveno na šest měsíců s tím, že její prodloužení bude poté teprve projednáno. Druhým faktorem jsou pak již „naťuknutí“ američtí těžaři, kteří budou světové zásoby černé komodity udržovat na stále vysokých číslech.

„Spojené státy se staly hybatelem ropného trhu, což je důvod, proč se cena výrazně nezvýší nad 50 dolarů za barel,“ je přesvědčen Adam. „Pro americké těžaře se totiž cenová úroveň, při které dosahují nulového zisku, snížila ze 70 dolarů na pouhých 45.“

(Ne)dohoda OPEC: Irák už plánuje podvádět

Newsletter