Šest hodin a víc už nic? Ano, má to smysl

Každý podnikatel usiluje o to, aby jeho podnik prosperoval. Vyšší produktivita je tou správnou cestou k vyšším ziskům. Pokud si však myslíte, že je k tomu potřeba pracovat až do úmoru, mýlíte se. Tím správným způsobem zvýšení produktivity je totiž kratší pracovní doba.

Během minulého roku byl ve Švédsku uskutečněn projekt, který měl za úkol zjistit, co je potřeba k co nejefektivnějšímu zvýšení zaměstnanecké produktivity. Celé akce se zúčastnili pracovníci domu s pečovatelskou službou v Göteborgu. Jejich denní pracovní doba byla zkrácena na 6 hodin, aniž by došlo na osekání mezd. Výsledek ukázal, že celková produktivita v rámci sledované skupiny výrazně vzrostla, stejně tak se zlepšilo i zdraví zaměstnanců a snížil se počet absencí.

Jak řekl jeden ze zúčastněných, „šťastný zaměstnanec je lepší zaměstnanec,“ čím se tak potvrdilo mínění mnoha sociologů napříč celým světem. Podle jejich názoru by celková pracovní doba měla být zkrácena. Jednak by se to projevilo na zdraví pracovní síly, ale především na její výkonnosti.

Tato slova pak v rozhovoru pro server CNBC potvrdila i Annie Perrinová, která ve Spojených státech působí jako korporátní coach, přičemž její služby využili i giganti, jako je Facebook či Google. Podle ní se snaha o spokojenější zaměstnance vždycky vyplatí, což během chvíle pocítí každý zaměstnavatel.

„Jak se ukazuje, čím více společnosti investují do svých vlastních lidí, tím více se jim to ve výsledku pozitivně vrací. Měřit práci podle odpracovaných hodin tak nemá cenu, jelikož jde o pouze jednu stranu rovnice. Tou další je veškerá energie, kterou je potřeba vynaložit,“ řekla Perrinová. Ideální situací by byl „pouze“ 30hodinový pracovní týden, neboli šest odpracovaných hodin za den.

Podle studie vědců ze Stanfordské univerzity jsou Američané těžce přepracovaní, což se negativně projevuje i na jejich zdraví. Stres z práce nejčastěji způsobuje deprivace a problémy se spánkem. Pravdou ale je, že implementace pouze šestihodinového pracovního dne by byla obtížná. Mnozí lidé jsou na 8 a více pracovních hodin natolik zvyklí, že by pro ně mohla případná změna znamenat problém. Obava z toho, že by je zaměstnavatel mohl propustit, by jim nedovolila přejít na nový systém, jelikož by případná ztráta pravidelných příjmů byla ve velké většině případu existenční otázkou.

Newsletter