Co nakonec propíchne tu akciovou bublinu?

Analytici na Wall Street stále předpokládají pokračující růst cen akcií a lze předpokládat, že jim tento optimismus vydrží až do té doby, než se rally zastaví. Jenže otázka zní, co vlastně tuto rally zastaví? Úvod tohoto týdne zatím signály takového scénáře nepřinesl – index Dow Jones v pondělí posílil o 264 bodů, což byl největší denní nárůst za posledních 8 týdnů.

Nejlepší možná bude zrekapitulovat, co akciovou rally nezastavilo. Zatím… zde je pár zatím „neúspěšných“ faktorů shrnutých hlavním ekonomem MarketWatch Irwinem Kellnerem.

Problémy v Evropě? – NE

Problémy v Řecku? – NE

Zpomalení čínské ekonomiky? – NE

Napětí na Středním východě? – NE

Terorismus? – NE

Deflace? – NE

Klesající ceny ropy? – NE

Silný dolar? – NE

Konflikt na Ukrajině? – NE

Fed a blížící se růst sazeb? – MOŽNÁ

Fed svou politikou, zahájenou před několika lety v důsledku propadu ekonomiky, podpořil akciový trh natolik, aby se dostal na historická maxima, takže každé zvýšení úrokových sazeb budou jistě doprovázet určité vedlejší efekty.

Bude velmi důležité sledovat zisky firem v nastávající výsledkové sezóně za 1. čtvrtletí. Analytici očekávají žádný, nebo jen velmi slabý růst zisků ve srovnání s loňským rokem. Nicméně, tato očekávání mohou být ještě příliš optimistická s ohledem na předpoklad, že ekonomika USA rostla v úvodu roku pouze o 2 %. Navíc, špatné počasí mohlo klidně srazit tempo růstu ve Spojených Státech o jeden procentní bod i víc. To může mít nakonec za následek pokles korporátních zisků, který by byl první za posledních 6 let.

Co ale opravdu znervózňuje obchodníky, je fakt, že americký akciový trh neprošel 10% korekcí již déle než 3 roky a vloni rostl již šestým rokem, což je nejdelší run od roku 1999. Zajímavé je, že šest let po sobě rostl akciový trh takovým tempem pouze v letech 1923-29 a 1993-99. Nutno dodat, že v obou případech následovala recese a medvědí trh.

Newsletter