Obama z íránské dohody necouvl. Vyhráno ale není

Americká vláda podnikla první praktické kroky k naplnění jaderné smlouvy s Íránem, protože čas vyhrazený zákonem pro případné republikánské obstrukce vypršel. Ministerstvo zahraničí USA dnes jmenovalo Stephena Mulla hlavním koordinátorem kroků ke splnění smlouvy, kterou v červenci s Íránem uzavřela šestice světových mocností.

Republikánským senátorům, kteří byli v čele odporu proti smlouvě s Íránem, se nepodařilo prosadit zachování protiíránských sankcí, což by dohodu zmařilo. Dvě hlasování zaměřená proti smlouvě v minulých dnech neuspěla a šedesátidenní lhůta, v níž Kongres kontrolovaný republikány mohl realizaci smlouvy zablokovat, se uzavřela o půlnoci místního času (dnes ráno SELČ). Mull, dřívější americký velvyslanec v Polsku, byl jmenován okamžitě poté.

Prezident Barack Obama se ve čtvrtek večer cestou na předvolební mítink demokratů krátce zastavil v sídle ministerstva zahraničí ve Washingtonu, aby ministru Johnu Kerrymu poblahopřál.

Odstranění překážek v Kongresu nicméně neznamená, že dohoda začne okamžitě fungovat, upozorňují američtí diplomaté. K jejímu naplnění budou zapotřebí měsíce, Washington první praktické kroky Teheránu očekává v říjnu. Kolik času bude Írán k naplnění článků smlouvy potřebovat, není zatím jasné. Sankce ale přestanou zcela platit až v okamžiku, kdy bude proces ukončen a verifikován Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Republikánští odpůrci smlouvy ale zbraně nesložili, uvádí agentura AP. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell prohlásil, že dohodu „pravděpodobně přehodnotí příští vrchní velitel armády USA“, tedy budoucí prezident.

Newsletter