Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Deníček investora: Euro vs. dolar a očekávaný neklid na trzích

Zdravím!

Po dvou týdnech se na trzích událo několik důležitých pohybů a já opět přináším souhrn mých obchodních aktivit. Naposledy jsem s otevíráním obchodů trochu váhal, nyní jsem byl odvážnější a pozice jsem otevřel hned tři. Dvě z nich jsem již uzavřel a jednu mám nadále otevřenou. Jak už je zvykem, vše popíšu v následujících řádcích. Jdeme na to!

V předchozích článcích jsem zmiňoval svoji skepsi ohledně silného eura, což vyústilo v pár drobnějších obchodů proti trendu na eurodolaru. Fundamentální faktory, které vidím ve prospěch dolaru, nadále přetrvávají. Věřím, že trh přeceňuje pravděpodobné ukončení kvantitativního uvolňování ze strany ECB. A naopak bych řekl, že nedoceňuje možnost, že Fed ještě jednou do konce roku zvýší sazby. Zkoušel jsem na toto téma hledat názory analytiků, ale jak se mi to většinou stává, našel jsem až mnoho. Ostatně k většině obchodů, které jsem doposud otevřel, jsem našel analýzy, které šly jak v jejich směru, tak i proti.

Stejně tomu bylo i u obchodů EURUSD short. Jedna strana zastává názor, že euro by se mělo dostat až někam k úrovním 1,40 EURUSD. Jiní zase tvrdí, že již současný růst je přehnaný. Tedy pokud člověk dlouho hledá, téměř vždy najde analýzy na obě strany, přičemž zorientovat se v této informační džungli je poměrně složité. Každý se na trhy dívá jinak, má za sebou jiný background a také jinak dlouhou historii sledování trhu. Konkrétně u EURUSD je to dle mého názoru stěžejní záležitost. Já například začal trhy aktivně sledovat přibližně před 2 lety, a tedy nemám v hlavě živý obrázek grafu, na kterém se EURUSD obchoduje např. za 1,20. Jistě, jsem koneckonců začátečník, je to však možná důvod, proč mi ony vysoké hodnoty, na kterých se euro aktuálně obchoduje, přijdou poněkud zvláštní.

 

Nicméně i tak se mi podařilo pár obchodů podchytit. Je pravdou, že euro v posledních dnech mírně zpomalilo svůj růst. Otevřel jsem 2 obchody, jeden na cenách 1,18053 EURUSD a 1,18082 EURUSD. Vývoj se mi ale příliš nelíbil, a tak jsem zavíral s mírným ziskem už na ceně 1,17957. Další obchod už byl povedenější. Otevíral jsem na ceně 1,18095 dolaru za euro se stop lossem na ceně 1,1920 a take profitem na 1,1700 EURUSD, na kterém se mi obchod nakonec uzavřel. K pohybu mi pomohly nově zveřejněné statistiky z trhu práce JOLTS, kdy došlo k překvapivému navýšení počtu volných pracovních míst. Po velmi pozitivních NFP (non-farm payrolls) byl toto další report, který potvrzuje silnou kondici amerického trhu práce. V dalších dnech budu tedy nadále vyhledávat příležitosti pro vstup do krátkých obchodů.

Deníček investora 3.díl: První obchod v zisku. Na co vsadit dál?

A nyní pozice, kterou mám aktuálně otevřenou. Jedná se o CFD na index Barclays Bank iPath S&P 500 VIX ST, tedy index reflektující úroveň volatility na indexu S&P 500. Pohledem na graf může člověk okamžitě pochopit, že volatilita neustále klesá a je aktuálně na historických minimech. Důvodů pro vstup je ale více než jen nízká cena. Věřím, že správný investor by měl 10 – 20 % portfolia držet v nějakém instrumentu s vysoce zápornou betou, aby měl účet alespoň částečně zajištěný. No a v poslední řadě i jeden řekněme psychologický faktor. Během srpna je z důvodu dovolenkové sezóny i likvidita na trzích nižší. A s tím je samozřejmě spojena i volatilita. Snad se nemýlím.

 

Newsletter