Trump škrtal. Zdravotnictví teď potřebuje náplast


21:00 • 16. března 2017

Tagy: Trump, USA, Wall Street, Akcie, americké akcie, Zdravotnictví, rozpočet

Dozvuky včerejšího zasedání americké centrální banky nevydržely. Wall Street z většiny spadla. Sektor zdravotnictví a utilit odepsal po zhruba procentu kvůli Trumpovi.

Na dnešním propadu se podepsal prezidentův návrh rozpočtových škrtů. Ty nejcitelněji pocítilo především již zmiňované zdravotnictví, u kterého Trump navrhl osekat rozpočet o 18 %. Z toho více jak třetina (cca 6 miliard dolarů) se týká Národního ústavu zdraví, který měl dosud celoplošnou politickou podporu a byl hlavním motorem biomedicínského výzkumu.

„Navržené osekání rozpočtu Národního ústavu zdraví je opravdu výrazné, tudíž lze jen těžko říct, zda na něj nakonec opravdu dojde,“ řekl pro server CNBC Paul Yook, portfolio manažer z BioShares Fund. „Ústav disponuje 32 miliardami dolarů. Původně se čekalo naopak navýšení těchto prostředků, a to o 3 %. Snížení o 18 %, tedy 6 miliard, je opravdu velká a nečekaná změna.“

Další škrty se pak týkají ministerstva pro životní prostředí (-31 %), zahraničí (-29 %), vnitra (-12 %), vzdělání (-14 %), energetiky (-6 %) a spravedlnosti (-4 %). Přidáno naopak dostane segment obrany (+10 %) či vnitřní bezpečnost (+7 %). Co však v návrhu chybí, je slibovaný bilion dolarů určený do infrastruktury.

Teď zbývá jen čekat, zda tento návrh bude přijat samotným Kongresem.

Index Dow Jones tak nakonec klesl o -0,08 % až na 20 934,14 bodů. S&P 500 je níže o -0,16 %, což odpovídá 2381,38 bodům. Nasdaq jako jediný rostl, a to o +0,01 %. Zavírací cena se tak zastavila na 5900,76 bodech.

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

 Nejlepší výkon         

  1. Finance +0,31 %
  2. Technologie +0,23 %
  3. Spotřebitelské zboží zbytné +0,05 %

Nejslabší výkon

  1. Utility -1,09 %
  2. Zdravotnictví -0,9 %
  3. Materiály -0,63 %

K propadu energetiky přispěl pokles ropy. Brent klesl o -0,04 % až na 51,79 USD/barel, WTI pak o -0,02 %, což odpovídá 48,86 USD/barel. Hlavním motorem rudých čísel je stále americká zásoba černé komodity. Byť podle Úřadu pro energetické informace došlo k zastavení jejich růstu (9 týdnů v kuse), i tak je však nedávný pokles volných ropných prostředků stále velmi malý.

Pokles komodity nezastavil ani slabý dolar, který se aktuálně obchoduje na 1,076 EURUSD.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.