Na adresu ČNB: Ať už zvýší, nebo ne, klíčová bude komunikace


11:34 • 3. srpna 2017

Tagy: ČNB, měnová politika, koruna, euro, EURCZK, sazby

Dnes hodinu po poledni bude bankovní rada ČNB rozhodovat o možném zvýšení úrokových sazeb. K tomuto kroku došlo naposledy na začátku února 2008. Dalším důvodem, proč bude dnešní rozhodnutí sledované je, že v případě navýšení půjde o netradiční výši. Zatímco standardní změna úrokových sazeb je 0,25 procentního bodu, u toho nejbližšího navýšení trh očekává pouze 0,2 procentního bodu. To je způsobeno současnou hodnotou „technické nuly“ (0,05 %) a tendencí bankovní rady vrátit se na čtvrtbodové hodnoty.

Trh se v zásadě shodne, že k navýšení úrokových sazeb dojde buď dnes, nebo hned na dalším měnověpolitickém zasedání bankovní rady v září. Rozhodování zda dnes, nebo v září, však nechává trh rozdělené. Zhruba 60 procent analytiků odhaduje, že navýšení sazeb proběhne již dnes.

Možné těsné hlasování bankovní rady může ovlivnit i fakt, že je z jednání omluven viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, tedy k prosazení (nebo oddálení) stačí guvernérovi Rusnokovi pouze dva kolegové. Důležité také je, jaký centrální bankéři očekávají vývoj měnové politiky ECB a tempo posilování koruny. Oba tyto efekty zastupují zásadní exogenní neznámou, která představuje nebezpečí pro budoucí vývoj. Malé plus ve prospěch zvýšení sazeb je menší než standardní „hike“. Bankovní rada tak může „vyzkoušet vodu“, než skočí do zvyšování úrokových měr po hlavě.

Vedle samotného rozhodnutí dnes bude důležité, s jakou komunikací Rusnok vystoupí. V případě zvýšení sazeb očekávám velmi opatrnou komunikaci. Nejen že opatrná slova jsou standardní nástroj centrálních bankéřů, ale navíc není úplně jisté, jak bude koruna reagovat na případné zvýšení sazeb nebo jak se do konce roku zachová ECB. Vzhledem k panující nejistotě jsou opatrná slova naprosto namístě. Pokud, na druhou stranu, dnes nedojde k navýšení sazeb, je téměř jisté, že k tomu bankovní rada sáhne v září. To na trhu vyvolá zvýšená očekávání, což může vést k podobnému efektu jako samotné zvýšení sazeb.

RSS

Během magisterského studia na Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově si postupně vyzkoušel zahraniční univerzity v Holandsku, Číně a Španělsku. Ve studiu pokračuje v rámci CERGE-EI, kde je ve druhém ročníku PhD programu. Je spoluzakladatelem serveru SmallTalkEconomics.com.   Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.