Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

OSOBNOSTI k Paříži pro Roklen24

Příležitost sjednotit civilizovaný svět, uvedl pro Roklen24 k pařížským útokům ekonom Tomáš Sedláček. „Nesmíme v Česku opakovat dvě chyby, které udělala Francie a teroristické útoky v Paříži na ně ukázaly: imigrační politika a politika proti držení zbraní,“ uvedl pro Roklen24 europoslanec Petr Mach. Lukáš Houdek z HATEFREE varuje, abychom se svou nenávistí k imigrantům nedostali do pozice, ve které nás Islámský stát chce mít. Islám je dlouhodobě hrozbou naší civilizace, získává na síle a přidává na brutalitě, varuje Radomil Bábek, podnikatel a předseda Asociace podnikatelů a manažerů. Je to válka a není čas na slova, ale konečně na silnou reakci a činy, řekl v rozhovoru pro Roklen24 politolog Petr Robejšek s tím, že Schengen tak jak fungoval, je minulostí. Ekonom a děkan NF VŠE Miroslav Ševčík sepsal jedenáctero bodů k útokům v Paříži a krom jiného varuje, že dojde přinejmenším dočasně k omezení „toho jediného, co je pozitivního, z ambiciózního programu evropské integrace a to je volný pohyb nejen zboží, služeb, pracovní síly, ale asi i kapitálu“. Islámský stát lze porazit pouze nástroji, kterými sám nedisponuje – technologiemi, znalostmi a vojenskou silou – a to v místě, kde je jeho epicentrum, reaguje šéf AMSP Karel Havlíček. Přinášíme Vám ohlasy osobnosti k pařížským útokům pro Roklen24 i vyjádření dalších osobností k tragédii.

Tomáš Sedláček: Příležitost sjednotit civilizovaný svět

Je to dobrá příležitost sjednotit se jako civilizovaný svět – včetně Ruska, Austrálie, Arábie , Číny a všech, kdo odsoudí útok – a bojovat proti všem, kdo útočí násilím . Nebyly napadeny jen Bejrút a Paříž . Jde o útok na celé lidstvo napříč všemi civilizacemi. Poprvé v historii lidstva máme prostředky se proti tomu postavit.

Svíčky by neměly být zapalovány pouze u těchto příslušných ambasád , ale také na OSN. Byl to útok na nás všechny, skutečnost, že se tento pobuřující zločin konal v těchto městech, je druhotné.

Tomáš Sedláček, ekonom

Petr Robejšek: Je to válka, už není čas slov

Dramatická vyjádření a silná slova musí konečně vystřídat silná reakce a činy. Jsme ve válce, která je vedena asymetricky a musíme na ni najít odpověď, která se mnohým nebude líbit. Evropa se musí postarat o to, co je důležité pro ni a její občany. Tuto hlavní funkci její politici dostatečně neplní. Nesmíme mít ohledy stále a na vše a zapomínat na sebe, říká v rozhovoru pro Roklen24 politolog, poradce pro strategické otázky a zakladatel Institutu 2080 Petr Robejšek. Útoky v Paříži jsou dle něj krom jiného koncem Schengenu a volného pohybu osob po Evropě tak, jak platil doposud.

ROZHOVOR Robejšek: Je to válka, už není čas slov

Petr Robejšek, politolog, poradce pro strategické otázky a zakladatel Institutu 2080

Miroslav Ševčík: Jedenáctero k útokům v Paříži

Člověk nemusí být ani politologem ani ekonomem, aby pochopil, že stávající stav věcí, který vrcholí čím dál větší drzostí islamistů, je způsoben:

  1. Téměř absolutním selháním činností většiny současných politiků, zvláště pak těch evropských, eurokratů. Mezi ty, jejichž vina je největší patří Juncker, Schulz, Merkelová, Hollande, Tusk a další.
  2. Politické establishmenty již dávno nepracují v zájmu věcí veřejných, (slovo politika pochází z řeckého slova polis což je město a od toho politiké techné znamená správu obce) ale pouze pro své vlastní, úzké skupinové zájmy spojené, ještě před několika dekádami s nepředstavitelnými přerozdělovacími procesy.
  3. Dlouhodobě zcela selhává falešná politika multikulturalismu

NÁZOR Jedenáctero k útokům v Paříži

Miroslav Ševčík, ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze

Karel Havlíček:  IS lze porazit jen nástroji, kterými nedisponuje

Potvrzuje se, že největší současnou hrozbou ve světě se stává Islámský stát. Všechny vyspělé země světa by se měly nyní povznést nad vzájemné rozpory a sjednotit se v postupu jak toto nebezpečí eliminovat. Řešení není jednoduché a nespočívá v tom, že obeženeme Evropu nebo Ameriku novodobou čínskou zdí. Nejenže na to není čas, ale takovýmto útokům by to ani nezabránilo. Islámský stát lze porazit pouze nástroji, kterými sám nedisponuje – technologiemi, znalostmi a vojenskou silou – a to v místě, kde je jeho epicentrum, což není ani Evropa, ani Spojené státy.

Současně se musíme vyhnout kolektivnímu rozsudku vůči muslimskému světu, tím bychom totiž cíl teroristů dokonali. Jejich primárním zájmem totiž je svět rozdělit a jediná odpověď je, že se naopak sjednotí .

Karel Havlíček, Předseda Asociace malých a středních podniků

Petr Mach: Dvě chyby, které v ČR nesmíme opakovat

Teroristické útoky v Paříži nám ukazují dvě chyby, které Francie udělala a které my v České republice nesmíme opakovat. První chybou je imigrační politika Francie, která vedla ke vzniku komunit vykořeněných lidí s vysokou nezaměstnaností s narůstající frustrací a příklonu k radikálnímu islamismu a ke ztrátě kontroly státu nad tím, kdo překračuje jeho hranice.

Druhou chybou je politika zaměřená proti držení zbraní, která běžným lidem ve Francii znemožňuje držet zbraň. Civilní společnost je proto neozbrojená a není schopna obrany proti útočníkům, kteří si zbraně vždy opatří.

Jaké poučení z toho vyplývá? Neomezujme u nás právo lidí držet zbraň! Nenechme si vnutit imigrační politiku EU a vraťme se k obnovení kontroly nad tím, kdo vstupuje na území České republiky!

Petr Mach, europoslanec a lídr Svobodných

Radomil Bábek: Organismus, který se nebrání, si nezaslouží přežít

V noci 13. listopadu 2015 zaútočili v Paříži islámští zločinci. Zdůrazňuji, že to jsou zločinci, žádní bojovníci či cokoli jiného. A jako proti zločincům je třeba proti nim zakročit a postupovat. Zároveň jsem použil přívlastek islámští. Islám je dlouhodobě hrozbou naší civilizace, získává na síle a přidává na brutalitě. Pokud to nepřijmeme jako fakt a společnost bude manipulována k přehnaně přátelskému a vstřícnému postoji k Islámu, bude Islám dále posilovat.

Ve Francii nyní došlo k tragédii a je mi líto zmařených životů. Takové tragédie už poznali v USA, ve Španělsku, v Německu i ve Velké Británii. Naší zemi se zatím teroristické útoky vyhýbají, ale pokud nebudeme ostražití a důslední v boji proti Islámu, zažijeme jednou takovou hrůznou noc také.

Vláda České republiky se vyjadřuje nyní pragmaticky a za jejími vyjádřeními můžeme stát. Pokud to nejsou jen slova, protože platí, že: Organismus, který se nebrání, si nezaslouží přežít.

Radomil Bábek, podnikatel a předseda Asociace podnikatelů a manažerů

Lukáš Houdek (HATEFREE): Nejděme tam, kde nás chce Islámský stát

Tragédie útoků v Paříži je nepředstavitelná. Většina z nás je přirozeně zmítána emocemi a zoufalstvím. To by však nemělo mít za následek omezení demokratických principů, na kterých je Evropa postavena. Od chvíle, kdy zprávy o těchto útocích zaplavily sociálně sítě, se objevují velmi vyhrocené diskuse odsuzující muslimy jako celek, volající k dalšímu násilí, případně hledající souvislosti mezi útoky a současnými uprchlíky z konflikty zmítaných zemí. Je nutné si však uvědomit, že uprchlíci ale často před těmito útočníky sami utíkají. Pokud navíc budeme vinit muslimy jako takové, případně na ně verbálně nebo fyzicky útočit, ocitneme se v situaci, v jaké nás právě Islámský stát, který je za útoky zodpovědný, mít chce. A to nesmíme připustit.

 Lukáš Houdek, HATEFREE

 

Newsletter