ECB drží kormidlo pevně. Kdy zvýší sazby a stáhne QE?

Evropská centrální banka se k žádným změnám nehrne. Potvrdilo to dnešní rozhodnutí o ponechání hlavních úrokových sazeb beze změny. I program kvantitativního uvolňování, od dubna snížený o 20 miliard euro ze měsíc, zůstává. Teď se čeká, co řekne guvernér Draghi.

Banka dnes rozhodla, že depozitní sazbu ponechá na -0,4 %, refinanční na nule a zápůjční na 0,25 %. Podle plánu pak běží i program QE s tím, že s nástupem dubna byl jeho měsíční objem snížen z 80 miliard euro na 60 miliard. ECB by na dluhovém trhu – soukromém i veřejném – pak měla setrvat do prosince, případně i déle, bude-li si to ekonomická situace vyžadovat.

Pokud by se však ukázalo, že je výhled evropské ekonomiky a finančních podmínek nekonzistentní s dalším progresem směrem k vytyčenému dosažení inflačního cíle, banka bude připravena program QE upravit, a to jak s ohledem na jeho objemy nákupů, tak i dobu trvání.

V dohledné době se tak pravděpodobně nedá čekat výraznější změna evropské měnové politiky. Ekonomika eurozóny roste slušným tempem, míra nezaměstnanosti je nízká. Jedinou vadou na kráse mohou být poslední čísla inflace, která v březnu zaznamenala poměrně citelný pokles.

Inflace měřená indexem cen spotřebitelů za poslední měsíc klesla z 2 % až na 1,5 % meziročně.

Ještě hůře pak na tom je klíčová jádrová inflace. Ta se za tu samou dobu propadla z 0,9 % na 0,7 %.

V rámci těchto čísel tak bude zajímavé, jak se k nim šéf ECB postaví. Stejně tak bude pozornost zaměřena i na postoj banky, pokud nějaký specifický má, vůči aktuální politické scéně, konkrétně k nadcházejícímu finále francouzských prezidentských voleb.

Euro po zveřejnění rozhodnutí o sazbách lehce oslabilo k 1,088 EURUSD. Koruna maopak zpevnila k 26,93 EURCZK.

Online přenos z tiskové konference Maria Draghiho bude možné sledovat na YouTube kanálu samotné ECB.

Aktuální odhady agentury Bloomberg pracují s tím, že by ECB mohla postupně svou měnovou politiku utahovat, ovšem pouze velice pomalu. Již v červnu by mohla začít zmiňovat možnou manipulaci s úroky, ve třetím kvartále by pak mohlo dojít na snížení objemu programu QE ovšem souběžně s jeho prodloužením do roku 2018. První zvýšení sazeb však dle odhadů přijde až ve třetím čtvrtletí 2018, a to v případě depozitní sazby.

Draghi: Nevidím důvod k dalším podpůrným opatřením

Newsletter