Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Důvěra v českou ekonomiku se v září mírně zvýšila

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v domácí ekonomiku se v září mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený v bazickém indexu, se oproti srpnu mírně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 97,1. Důvěra spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku se blíží historickým maximům, upozornil hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně zvýšil o 2,1 bodu na hodnotu 106,4. Ve srovnání se zářím 2015 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

„Z dlouhodobého hlediska platí, že spotřebitelská důvěra se momentálně pohybuje blízko svých historických maxim (tj. v období od roku 1998). Spotřebitelům zlepšují náladu rostoucí mzdy jak v podnikatelské, tak ve státní sféře – a vyhlídka na jejich další růst. Příznivě se projevují stále poměrně nízké ceny pohonných hmot, které umožňují realizovat jiné spotřebitelské výdaje,“ dodal Kovanda.

„Zdá se, že podnikatelé mají dost zakázek ze zahraničí, což potvrzují i výsledky zahraničního obchodu. Důvěra v průmyslu je mírně nižší hlavně z důvodu slabších očekávání. Jediným sektorem, kde je nálada dlouhodobě nízká, je stavebnictví. To trpí zejména propadem veřejných investic a nejistotami ohledně metropolitního plánu,“ dodal Viktor Zeisel z Komerční banky.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně nepatrně snížil o 0,1 bodu na hodnotu 95,2. Podle Kovandy je důvěra podnikatelů rekordním hodnotám z roku 2007 vzdálena citelněji, což souvisí zejména se stále chabou – a v posledních měsících opětovně dále slábnoucí – důvěrou podnikatelů ve stavebnictví.

V průmyslu se v září důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila o 0,7 bodu na hodnotu 97,1. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se také téměř nezměnilo.

Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v září meziměsíčně snížila o 5,1 bodu na hodnotu 72,5. Ve stavebníchpodnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů snížilo. Hodnocení celkové poptávky po stavebních pracích se oproti srpnu téměř nezměnilo.

V září se indikátor důvěry v odvětví obchodu oproti srpnu snížil o 1,2 bodu na hodnotu 97,3. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se snížilo.

Ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru se důvěra podnikatelů v září meziměsíčně zvýšila o 1,2 bodu na hodnotu 95,6. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se oproti srpnu téměř nezměnilo.

Newsletter