Čeká nás další horké řecké léto?


12:03 • 20. února 2017

Tagy: Řecko, Ekonomika, eurozóna

V Bruselu dnes pokračuje další jednání o osudu Řecka. Hrozí, že se zemím eurozóny nepodaří dostát svému závazku dohodnout se do dnešního dne na dalším financování Řeckého dluhu. V důsledku toho by se Řecko mohlo už v červenci dostat do kritické platební neschopnosti.

Řecko, které se v roce 2010 propadlo do hluboké finanční krize, se v létě 2015 dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v rámci nějž byla Řecku poskytnuta finanční pomoc až 86 miliard eur. Výměnou za to se Řecko zavázalo postupně přijímat úsporná opatření a reformy.

Nejbližší termín, kdy bude muset Řecko splatit větší částku dluhu, je v červenci. Pokud nedojde k dohodě, hrozí, že vláda v Aténách bude v létě muset čelit splátkám dluhu v závratné výši přesahující šest miliard eur, se kterými si bez pomoci nebo restrukturalizace nedokáže poradit. Následující graf ukazuje měsíční splátky řeckého dluhu v letošním roce v miliardách eur podle Moody´s:

Vzhledem k tomu, že půjčky pro Řecko jsou politicky velmi citlivým tématem, chtěla eurozóna původně problémy s financováním vyřešit před důležitými volbami v Nizozemsku, Francii a Německu.

Evropští představitelé však podle zpráv Financial Times pochybují, že se spory ohledně dalšího financování řeckého dluhu podaří na dnešním setkání ministrů financí eurozóny vyřešit.

Hlavním sporným bodem je to, zda by země eurozóny měly zmírnit své požadavky na Řecko a poskytnout mu nový záchranný úvěr. Mezinárodní měnový fond chce, aby eurozóna Řecku výrazně snížila dluhovou zátěž. Země sice pokročila jak při řešení svých rozpočtových problémů, tak i ve snaze obnovit hospodářský růst, jeho zadlužení je však podle nedávné zprávy MMF dlouhodobě neudržitelné.

Podle odhadů diplomatů se však velký průlom v jednáních dnes neočekává, jak uvádí například server businessinsider.de. V nejlepším případě by prý mohlo dojít k dohodě, aby se do Atén vrátili kontrolní zástupci věřitelů, kteří by tamní vládu podporovali v realizaci reformního programu.

Dohoda MMF a eurozóny. Pomoc Řecku bude, ale...

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.