Ropa v plusu. OPEC spolupracuje, vyhlídky poptávky příznivé


11:33 • 10. února 2017

Tagy: ropa, OPEC, Brent, WTI, komodity

Ropa během pátečního dopoledne roste shodně o procento. Motorem tohoto čísla bylo zveřejnění odhadu růstu poptávky Mezinárodní agentury pro energii. Stejně pozitivně zapůsobila i informace o úspěšné spolupráci členů OPEC.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes uvedla, že pro rok 2017 odhaduje mnohem silnější poptávku po ropě, a to o 100 tisíc barelů za den více, což odpovídá celkové sumě 1,4 milionu barelů.

Bude to bomba! Saúdská Arábie chce ohromit akciový svět

Lví podíl na vyšších číslech má pozitivní sentiment vývoje světového průmyslu. Svou roli ale hraje i kooperace skupiny OPEC, která dle IEA v lednu snížila dodávky černé komodity o jeden milion barelů za den, což je první meziroční pokles od 2015. Ve výsledku se tak dostává k 90% plnění závazku kartelu ohledně dohody o osekání těžby.

Někteří členové dokonce osekávali více, než bylo původně dohodnuto (např. Saúdská Arábie). To však posloužilo především k vyrovnání čísel u těch, kteří naopak snižovali málo (např. Libye Nigérie).

Celkově se za leden snížily dodávky černé komodity o 1,5 milionu barelů za den.

„Klíčovou otázkou teď je, jak dlouho dokáže OPEC udržet svou dohodu,“ řekl pro agenturu Bloomberg Spencer Welch, ředitel IHS Energy. „Historická data však ukazují, že 100% splnění nastavených limitů je velice nepravděpodobné.“

Sliby vs. skutečnost: OPEC jako těžká slibotechna?

Pokud by se však osekávajíc tempo OPECu udrželo, v kombinaci s predikcí vyšší poptávky by mělo dojít na snížení rekordního přebytku ropy na trhu během příštího půlroku asi o 600 tisíc barelů za den.

Proti tomu však působí rušivé elementy jako například Brazílie, Kanada a USA. Právě v těchto zemích se totiž očekává nárůst těžby ropy navazující na její rostoucí ceny. Celkově by se tak denní těžba nečlenských zemí kartelu měla dle odhadu IEA zvýšit o 0,4 milionu barelů.

Kdo chce pohřbít vyšší ceny ropy?

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.