Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Index strachu VIX už nestraší?

Akciové trhy minimálně v Americe vesele rostou, ekonomiky ve Spojených státech, západní Evropě a Japonsku oživují, takže by se mělo velkým bankám a jejich divizím obchodování na kapitálových trzích dařit. Opak je pravdou. Pro makléře je důležitější než růst akcií či jiných investičních a spekulativních aktiv jejich vytrvalý pohyb jakýmkoliv směrem. A ten je na minimech za posledních 5 až 10 let. Akcie sice rostou, například široký index S&P500 v úterý dosáhl svého historického maxima 1911 bodů, ale volatilita je nízká. Takže investoři neobchodují a vyčkávají, makléři zůstávají bez transakčních poplatků.

Například president a COO investiční banky Goldman Sachs Gary Cohn na včerejší konferenci Berstein ukazoval prezentaci s důrazem na nepříznivé podmínky na trzích v důsledku historicky nízké volatility. Ta odrazuje klienty nejen od obchodování, ale i od zajišťování a oportunistického investování. Další velká banka Citibank očekává ve druhém čtvrtletí letošního roku meziroční propad zisků v divizi obchodování na finančních trzích o 25 %.

Makléři nás nezajímají… chceme vědět, kam půjde trh

Volatilitu na akciových trzích popisuje index VIX, též nazýván indexem strachu. VIX je měřítkem implicitní volatility pro put a call opce na index S&P 500, s nimiž se obchoduje na Chicago Board Options Exchange (CBOE). Více o indexu VIX ve Wikipedii. Ten je v posledních měsících nízko – blízko hodnoty 10 – přičemž v krizových dnech roku 2010 a 2011 se pohyboval nad hodnotou 40 bodů, a v roce 2008 dokonce nad 80 body. Stejně tak bez pohybů je ale i devizový trh, eurodolarový kurz letos vykazuje nejmenší výkyvy od vzniku jednotné evropské měny!

Přestože obecně přijímaný názor je takový, že je-li index VIX nízko, budou akcie (index S&P500) dále růst, existují interpretace signalizující minimálně krátkodobý propad trhů. Spokojenost, která na trhu vládne, totiž může být často jen tichem před bouří.

Otázkou je, do jaké míry nízký VIX interpretovat jako spokojenost na trhu a do jaké míry je to už jen lhostejnost investorů. Lhostejnost je totiž nebezpečná a mohla by znamenat obrat akcií dolů. Tomu by odpovídal fakt, že index S&P500 je sice na maximech, ale při nízkých objemech obchodů… tedy při minimálním zájmu investorů.

Dva názory, které hovoří pro zachování růstového trendu.

Russell Rhoads, senior instruktor v CBOE, například říká, že na trhu nyní panuje „opodstatněná lhostejnost“, která není rizikem. Až na ukrajinsko-ruský konflikt prý na trh nepřichází žádné krize. Aby se akcie propadly, muselo by dojít k dvěma či více nečekaným negativním událostem, které by podlomily důvěru investorů a zahájily by propad trhů.

Podobně hovoří i Larry McMillan, stratég na opčním trhu. Podle něj vysílá index VIX spíše býčí signál pro akcie. Index se dostal v pondělí na úroveň 11,36 bodů, tedy je nejníže od roku 2007. Podle McMillana bude akciový index S&P500 růst po dobu, kdy bude index VIX pod hladinou 14 bodů, resp. pokud zůstane i nadále stabilní. Celý letošní rok je sice populární strategie zajištění put opcemi proti propadu indexu S&P500, ale ten nepřichází, proto radí McMillan investovat kontrariánsky vůči této strategii.

 

Newsletter