Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Čínský svátek nezadaných přinesl rekordní tržby a záplavu odpadu

Čínský „svátek nezadaných“, který se v posledních letech proměnil v nákupní šílenství po vzoru amerického Černého pátku (Black Friday), výrazně ohrožuje životní prostředí nejlidnatější země světa. V důsledku nákupů uskutečněných minulý pátek rozešlou čínské firmy na miliardu balíčků a většina obalů zřejmě skončí na skládkách nebo ve spalovnách. Pracovníci zabývající se likvidací odpadu mají obavy, že jejich provozy budou zahlceny, napsal čínský server Caixin.

Singles Day vznikl v Číně v devadesátých letech jako svátek všech nezadaných. V roce 2009 z něj internetový prodejce Alibaba udělal nákupní horečku; letos už v rámci 11. listopadu utržila tato společnost více než dohromady za oba americké dny slev – Black Friday a Cyber Monday.

Po letošním Singles Day podle odhadů čínské státní pošty rozešlou čínské firmy více než miliardu balíčků. To jsou asi dva miliony stromů v podobě kartonových krabicích. Největším ekologickým problémem je u nich lepící páska. Pokud zůstane na kartonu, nelze jej recyklovat; sama o sobě páska ucpává recyklační zařízení. Pozůstatky po oslavě svobodného života tak z větší části poputují do smíšeného odpadu.

Server americké televize CNN dnes citoval odhady organizace Greenpeace, podle kterých pouze asi 20 procent čínských obalů skončí v tříděném odpadu. Ču Lej z pekingské vysoké školy Institute of Graphic Communication podle serveru Caixin uvádí ještě nižší podíl.

Například v Česku dosáhla v loňském roce míra recyklace obalů 76 procent.

Pokud jde čistě o karton, ten Číňané recyklují zhruba v polovině případů. Naopak bublinkové fólie a další plastové materiály se v Číně nerecyklují téměř vůbec. Důvodem je sektor odpadového hospodářství dalece zaostávající za ostatními odvětvími. V současnosti se o třídění odpadu v Číně starají soukromníci, od kterých materiály vykupují recyklační společnosti, přičemž právě karton není tak ekonomicky zajímavý jako třeba kovy.

Stávající model by mohla změnit právní úprava, kterou v červnu připravila Komise pro národní rozvoj a reformy, orgán udávající směřování čínské ekonomiky. Jeden z jejích členů webu Caixin řekl, že o chystaném zákonu o recyklaci odpadu bude čínská vláda jednat v nadcházejících týdnech.

Pomoci chce i společnost Alibaba. Její mluvčí Rico Ngai uvedl, že logistická větev Cainiao spustila pilotní program opětovného užívání krabic a také má začít používat biologicky odbouratelné vycpávky a recyklovaný papír.

Newsletter