Uber: Každý druhý Čech bojuje s časem a pozdními příchody

Každý druhý Čech přiznává zásadní problémy s dochvilností. Ukázal to průzkum pro společnost Uber. Zatímco vlastní zpoždění připouští polovina populace, až 85 procent Čechů paradoxně tvrdí, že musí na svůj protějšek při schůzkách pravidelně čekat, a to až 10 minut. Meškající se přitom nejčastěji vymlouvají na veřejnou dopravu, dopravní problémy a komplikované parkování. Překvapivě pozdní příchody Čechům tolik nevadí v případě návštěvy u lékaře nebo rande.

S věkem klesají pozdní příchody – mladší a vzdělanější meškají častěji

Z průzkumu společnosti Uber vyplynulo, že na přesnost si nejvíce potrpí lidé ve vyšším věku. Tři pětiny Čechů ve věku od 54 do 65 let téměř nikdy nejezdí na schůzku pozdě a dokáže si čas dobře zorganizovat. Naproti tomu mladí ve věku 18 až 26 let bojují s pozdními příchody v celé pětině případů. Přes desetinu mladých přitom mešká i na každou druhou schůzku. V tom, jak často chodí pozdě na schůzky muži a ženy, nejsou zásadní rozdíly. Zajímavé ale je, že problémy s dochvilností mívají častěji absolventi vysokých škol, zatímco lidé s nižším vzděláním se dokáží na dohodnuté schůzky dostat včas.

Ujel mi spoj, nemohl jsem najít místo na parkování a jiné neprůstřelné výmluvy

Více než polovina Čechů se v souvislosti se zpožděním vymlouvá na problémy s veřejnou dopravou, na MHD se přitom nejvíce vymlouvají Pražané a mladí lidé do 26 let. Další výmluvy směřují na komplikace při cestě vlastním autem , na problémy s parkováním nebo na zpoždění vinou předchozí schůzky. Nejčastější výmluvou mladých do 26 let je pak také to, že zaspali.

Uber se vrhl na trh rozvozu jídla

„Jsem tam za tři minuty…“

Průzkum pro Uber potvrdil, že Češi jsou, co se týče zpoždění, velkorysí a tolerantní. Na svůj protějšek většinou počká až 85 procent Čechů. Polovina dotázaných je ochotná čekat až „akademických“ 15 minut. Muži jsou přitom mnohem trpělivější a na svůj protějšek jsou ochotni čekat déle než ženy. Téměř 30 procent mužů počká i déle než 15 minut, u žen je to pouhá pětina. Více než půl hodiny je ochotných čekat jen šest procent Čechů. Tolik času ale typický opozdilec nepotřebuje. Až 45 procent těch, kteří jezdí na schůzky pozdě, má nejčastěji zpoždění do 10 minut. Do pěti minut má zpoždění 44 procent Čechů a devět procent dotázaných uvedlo, že jejich zpoždění se typicky pohybuje do 15 minut. V průměru ženy mívají menší zpoždění než muži.

Dítě počká, pracovní pohovor nikoliv

Pro Čechy je největším hnacím motorem dochvilnosti pracovní pohovor, a to v téměř celé třetině případů. Významným důvodem, proč přijít včas, je i odjezd autobusu, respektive odlet letadla (15 %), obchodní schůzka (13 %), práce, resp. začátek pracovní doby (11 %), návštěva u lékaře (9 %) nebo významná životní událost (9 %). Zdá se však, že zpoždění v soukromých záležitostech Češi až tak neřeší. Pouze pro pět procent dotázaných Čechů je totiž důležité přijít včas na rande. Ještě méně vnímají potřebu přijet včas pro své dítě do školy či družiny nebo na kulturní akci. Pouze pro čtyři procenta Čechů je důležité být dochvilný vždy a všude.

Uber zahájil v Pittsbughu testování aut bez řidiče

Newsletter