Návrat dot-com bubble? Index S&P 500 ztrácí rovnováhu


15:07 • 1. srpna 2017

Tagy: Technologie, Apple, Amazon, Google, Facebook, finanční krize

Rostoucí nerovnost je jedním z fenoménů moderní doby. Nad vzrůstajícími rozdíly mezi příjmy a majetkem se vzteká kdekdo, avšak emoce by měla vzbuzovat také nerovnost v rámci sektorů zastoupených v americkém akciovém indexu S&P 500, která se v posledních letech nebezpečně prohlubuje. Co to znamená?

Prohlubující se nerovnováhu uvnitř indexu S&P 500 lze sledovat hned na několika ukazatelích. Server Top Down Charts upozornil na to, že v poslední době dochází ke zvyšování rozdílu mezi tržní kapitalizací (hnědá linie na grafu) a výnosy jednotlivých sektorů (modrá linie) v nejlepším a nejhorším čtvrtletí daného roku. Jak ukazuje následující graf, zvýrazňování tohoto rozdílu není nic nového; mohli jsme ho sledovat jak při poslední finanční krizi, mnohem delší období nerovnováhy však vzniklo na přelomu tisíciletí v době tzv. internetové horečky.

Akciové trhy se rozcházejí. Může za to Apple a spol.

Právě technologický sektor, který byl tehdy motorem dot-com bubliny, je motorem trhu i dnes. Z následujícího grafu, který ukazuje vývoj tržní kapitalizace jednotlivých sektorů v rámci indexu S&P 500, lze vidět, jak informační technologie (šedá linie na grafu) v posledních letech opět utíkají ostatním sektorům. Podepisují se na tom především rostoucí ceny technologických akcií, které spolu s počtem vydaných titulů určují právě tržní kapitalizaci. 

Současná technologická bublina předčila dot-com bubble. Nebo ne?

Rozdíl mezi technologickým sektorem a ostatními sektory není zdaleka tak obrovský jako na přelomu tisíciletí, kdy kulminovala dot-com bublina. Tento trend by měl investory přimět alespoň k tomu, aby sledovali veličiny, které stojí za vysokými cenami technologických akcií. Zatím se však zdá, že jsou přinejmenším více oprávněné než v době internetové horečky. Dnešní tech tituly při nižší kapitalizaci než při dot-com bublině (35 % tehdy vs. 20-25 % dnes) zajišťují větší podíl zisků (15 % tehdy vs. 20 % dnes).

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.