Trump jako paradoxní skrytá výhra Elona Muska?

Elon Musk a Donald Trump. Na první pohled dva různí lidé s různými postoji a představami. Co když však za těmito rozdíly stojí úzké propojení, které ze zakladatele automobilky Tesla dělá pomyslného výherce nové prezidentské éry?

První věc, která člověka napadne při srovnání Muska s Trumpem, je jejich způsob podnikání. Zatímco blonďatý magnát sází na konzervativní způsob vydělávání skrze realitní sektor, jeho mladší kolega se vrhl na pole futuristických technologií zahrnující digitální platby, elektromobily, solární panely a soukromý průzkum vesmíru. Rozdíl je pak možné najít i v jejich přístupu k životnímu prostředí. Zatímco Musk sází na ekologické technologie, Trump nazývá změnu klimatu podvodem.

I přes to všechno se však zakladatel Tesla Motors objevil na pondělní schůzce zástupců amerických automobilek v Bílém domě. Přítomen byl i při prosincovém sezení Trumpa s šéfy významných technologických firem, a to i vzhledem k tomu, že Muskova firma je oproti ostatním zastoupeným výrazně menší. Jak je to možné? Podle Matta Rosoffa ze CNBC je styčných bodů spojujících vizionáře a amerického prezidenta hned několik.

Elon Musk a jeho den blbec

Peter Thiel

Investor a miliardář Peter Thiel má jedny z nejužších konexí jak na Donalda Trumpa, tak i na Elona Muska. Elon a Peter se potkali v době, kdy společně vedli společnost PayPal. Později pak Thielovo venture capital Founders Fund investoval jako první do Muskova projektu SpaceX.

Thiel má rovněž slabost pro vizionáře, jako je Musk. Byznys sázející vysoké sázky na projekty, které mohou dramaticky ovlivnit lidskou společnost, je pro něj prostě víc sexy než například snaha o zlevnění čehokoliv.

Musk: Peníze pro všechny. Automatizace a garantovaný příjem

Pracovní místa

Tesla, stejně jako většina amerických průmyslníků, získává součástky z levnějších zemí. Na druhou stranu, i tak pomáhá vytvářet nová pracovní místa. Jmenovat je možné například nevadskou továrnu Gigafactory, která je z hlediska fyzicky zastavěné plochy největší budovou světa a už teď zaměstnává 800 lidí, přičemž dalších minimálně tisíc ještě zaměstná.

Do hry pak vstupuje i firma SolarCity, kterou Tesla koupila. V jejím případě se rovněž chystá výstavba továren na výrobu solárních panelů, a to například v Buffalu.

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Soukromý sektor namísto veřejného

V tomto směru je potřeba zmínit především SpaceX, který je zářným příkladem toho, jak se soukromá firma angažuje v oblasti (průzkum a cestování do vesmíru), která byla dosud doménou veřejného sektoru. Jde přesně o ten byznys, který favorizují libertariáni typu Petere Thiela.

Aliance Trump – Musk

Ať už je spojení těchto dvou lidí jakkoliv nepochopitelné, profitovat z něj mohou obě strany. Musk získá možnou podporu od Trumpa, který chce „zrestaurovat“ americký podnikatelský sektor, a to s důrazem na slibované snížení daní i regulací. Trump pak v Muskovi najde posilu, která by mu mohla pomoci se zlepšením jeho reputace napříč celou Silicon Valley.

Zatímco mnozí lidé tak mohou být překvapeni, investorů se tento pocit netýká. Proč? Stačí se podívat na vývoj akcie Tesla, která si od Trumpova zvolení připsala více jak 31 %. Pro srovnání, index Dow Jones se výše o pouhých něco málo přes 10 %.

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

Newsletter