Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

FinTech Daily: FinTech hrozbou nebo příležitostí?

FinTech Startupy: hrozba nebo inovativní partneři?

Vznik mnoha nových technologií a fintech startupů pravěpodobně bude mít přímý vliv na business modely většiny bank. Tento převrat může na jednu stranu  představovat určitou hrozbu, na druhou stranu s sebou nese i příležitosti v podobě možností spolupráce a urychlení inovací.

Fintech startupy se bankovní sektor snaží nabourat především zapojením moderních technologií. Podle výzkumu společnosti Efma se nejčastěji jedná o technologie, které jakkoliv zvyšují mobilitu, dále pak o pokročilé analytické technologie se zaměřením na tzv. „big data“ nebo pro vývojáře zajímavé otevřené API. Dalšími nástroji, se kterými chtějí inovativní společnosti prorazit, jsou pak internet věcí, cloudová řešení nebo kryptoměny. Ve všech těchto oblastech se dá říci, že tradiční hráči poměrně silně zaostávají.

Kromě technologíí se startupy snaží sektor nabourat také zcela novými business modely – především rozšířeným zapojením peer-to-peer sektoru, ve kterém mezi sebou interagují jednotliví uživatelé přímo.

Bankovnictví zasažené fintech inovacemi 

Fintech startupy směřují své aktivity na téměř všechny oblasti bankovnictví. V některých úspěšní jsou, v jiných méně. Mezi produkty, které jsou fintech inovacemi dotčeny nejvíce, patří především platby. Kromě nich je vliv fintech inovací silně znatelný také v oblasti půjček (především možnosti P2P půjček) a osobních investic/úspor.

Mimo produkty se fintech startupy významně podepisují také na vývoj podpůrných bankovních procesů jako je credit scoring (vyhodnocování bonity klienta) nebo digitální marketing.

Konkurenční potenciál startupů

Podle společnosti Efma, která provedla rozsáhlý výzkum bankovního sektoru, je téměř jisté, že startupy jsou mezi inovativními tahouny, kteří posouvají sektor kupředu. Otázkou ale spíše je, jak tuto hrozbu mohou zaběhnuté instituce převrátit do příležitosti. Rozhodně se nabízí možnost navázání partnerství. Jaké výhody může taková spolupráce s fintech startupy bankám přinést?

Primárním důvodem proč by banky měli spolupráci s fintech startupy navázat je samozřejmě udržení tempa s dramaticky se měnicím odvětvím. Díky takovému partnerství mohou i banky nabízet mnohem více inovativních řešení pro své klienty.  Dále tím mohou uspořit významnou část nákladů, které by museli vynaložit například na vývoj vlastních inovací, a rychleji se adaptují na nové trendy. Tím se stanou konkurenceschopnější, což ve svém konečném důsledku povede k větším ziskům.

Přístupy jak spolupráci s fintech startupy navázat jsou v podstatě dva – buď může banka založit vlastní akcelerátor/inkubátor, ve kterém bude podporovat nadějné inovativní nápady, anebo investuje přímo do nějakého již rozjetého startupu. Podle výzkumu Efma provedlo přímou investici zatím jen asi 10 procent bank, zatímco vlastní akcelerátor/inkubátor má již více než třetina z nich. 

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter