Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

ČSSD otáčí, omezení pro Babišovy firmy nepodpoří

AKTUALIZOVÁNO – Poslanci vládní ČSSD nepodpoří návrh TOP 09, podle kterého by se firmy skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) nemohly hlásit o veřejné zakázky. ČTK to dnes řekl místopředseda sociálnědemokratické frakce Jan Chvojka. Podle předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka nehraje v postoji strany roli, že by se návrh dotkl Babiše. Pravicová opozice hovoří v souvislosti s rozhodnutím ČSSD o pokrytectví a o tom, že se bojí.

Úpravu chce TOP 09 připojit do zákona o zadávání veřejných zakázek, o jehož podobě bude Sněmovna rozhodovat dnes.

Návrh spočívá v tom, že do soutěží by se nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl. „Zdá se, že návrh je v rozporu s evropskými pravidly,“ uvedl Chvojka. Už dřív na to upozorňovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) a dnes to před poslanci zopakovala. Předkladatel úpravy Martin Plíšek je ale opačného názoru.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že sociální demokraté podpoří zpřísnění střetu zájmů ohledně podnikání členů vlády. „Tady je postoj jasný. Říkáme ho pořád dokola,“ řekl poslancům premiér. O novele zákona o střetu zájmů by mohla Sněmovna rozhodovat zhruba za měsíc, nyní je před druhým čtením ve výborech.

„Dopadne to jako vždycky. ČSSD několik dní tvrdila, že to fakt udělá, že ten konflikt zájmů oddělá a dnes se podělá,“ uvedl na twitteru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Předseda ODS Petr Fiala poukázal na to, že ČSSD si dala na billboardy heslo, že stát není firma, ale Babišovu moc omezit nechce. „Je to pokrytecké jednání, raději měli mlčet,“ napsal na facebooku Fiala.

„Jedná se o návrh, který je v rozporu s evropských právem,“ řekla dnes Šlechtová. Poukázala na rozsudek Soudního dvora Evropské unie. Omezení je podle ministryně nepřiměřené, nelze automaticky zakazovat dodavatelům ve vlastnictví členů vlády účast v soutěžích. Pokud by se ale v konkrétním případu ukázalo, že existuje střet zájmů, je možné firmu podle zákona vyloučit, uvedla.

Plíšek naopak uvedl, že podobnou úpravu má v zákonech Rakousko. „Doufám, že paní ministryně nechce říkat, že Rakousko porušuje evropské právo,“ řekl. Na základě rozboru, který si nechal zpracovat, označil Plíšek argumentaci Šlechtové za chabou a zavádějící. Z verdiktu Soudního dvora EU naopak vyplývá, že členské státy mohou stanovit další opatření k vyloučení účastníka z tendru, uvedl.

Plíškovu úpravu podpořil už dřív díky hlasům dvou koaličních poslanců Pavly Golasowské z KDU-ČSL a Lukáše Pletichy z ČSSD ústavně-právní výbor. Garanční výbor pro veřejnou správu ale později plénu v souladu se stanoviskem Šlechtové nedoporučil, aby úpravu přijalo.

Omezení pro Babišovy firmy navrhované TOP 09 vyvolaly napětí v koalici. Podporu jim už dřív vyjádřili lidovci. Babiš prohlásil, že pokud by bylo schváleno, vyvstala by otázka, zda má koalice smysl. Později v nadsázce podotkl, že si zřejmě bude muset vzít svou partnerku Moniku, aby na ni mohl firmy převést.

Ve hře je totiž i další Plíškův pozměňovací návrh, který míří na Babiše. Do novely zákona o střetu zájmů chce poslanec TOP 09 přidat pravidlo, podle kterého by ministři nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň dvě pětiny hlasovacích práv. Vládní novela je nyní před druhým sněmovním čtením ve výborech, které její projednávání prozatím přerušily.

Právě na tento předpis se chce ČSSD soustředit. „Tam chceme řešit střet zájmů politiků, v případě zákona o veřejných zakázkách považujeme za relevantní argumentaci paní ministryně Šlechtové, že tato úprava by mohla být v rozporu s evropskou legislativou,“ řekl novinářům Sklenák. ČSSD podle něj u návrhu stejně jako u ostatních posuzovala, jestli pomůže, nehleděla na to, že by se mohl dotknout Babiše a možná ohrozit koalici.

Newsletter