FinTech Daily: Čím fintech vylepšuje svět?

Bezpečnost iOS bankovních aplikací stále není dostatečná​. 3 věci, které fintech na světě vylepší. Kdo financuje nejvýznamnější fintech startupy? To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Bezpečnost iOS bankovních aplikací stále není dostatečná

Za posledních několik let se bezpečnost mobilních bankovních aplikací znatelně vylepšila nicméně stále má svá slabá místa. Mnoho z nich je stále lehce zranitelných.

Nejnovější výzkum srovnávající bezpečnostní zajištění 40 světově nejpoužívanějších aplikací mobilního bankovnictví odhalil, že 5 z nich je silně náchylných k takzvaným Man-in-The-Middle (MiTM) útokům kvůli selhávajícímu SSL zabezpečení komunikace. Útočník tak může ukrást například přístupové údaje při jejich zadávání uživatelem.

35 procent apliací dokonce obsahovala non-SSL (tedy nezabezpečené) odkazy v celé aplikaci. Tento nedostatek může způsobit, že se útočník napíchne na JavaScript/HTML kód a pokusí se o falešné přihlášení.

3 věci, které fintech na světě vylepší

Pro ilustraci, na zeměkouli existují 2 miliardy lidí bez přístupu k jakýmkoliv formálním finančním službám. To je dvojnásobek lidí, než kolik NEvlastní mobilní telefon – takových je přibližně jedna miliarda. I díky fintech společnostem tomu bude možná brzy jinak. V jakých 3 oblastech může fintech vylepšit svět?

  1. Fintech sníží náklady na vedení běžných účtů. Vytvořením efektivnější infrastruktury vně i uvnitř bank, budou schopny banky ušetřit náklady a nabízet vedení účtů levněji.
  2. Fintech umožní více lidem získat půjčku. Ve většine rozvíjejících zemích bylo do nedávna téměř nemožné získat půjčku – to se nyní mění díky nástupu takzvaných mikropůjček (půjček velmi malých objemů. Díky využití mobilních aplikací a inovativních technologií je opět možné i v této oblasti ušetřit náklady spojené s převody peněz a tím se půjčky stávají dostupnější všem.
  3. Fintech vylepšuje platby. V loňském roce svět utratil přes 44 miliard dolarů na poplatcích za platby a převody – tedy jen za pouhý přesun svých vlastních peněz. S nástupem kryptoměn je možné říci takovým obřím poplatkům sbohem.

Kdo financuje nejvýznamnější fintech startupy?

Sehnat správného investora je pro většinu startupů naprosto klíčovým faktorem úspěchu. U fintech startupů tomu není jinak. Pokud se podíváme na 40 neúspěšnějších z nich – kdo je financoval?

Na prvním místě musíme nepochybně zmínit společnost Sequoia Capital poskytující venture kapitál začínajícím firmám. Tato společnost zainvestovala do takových zvučných fintech společností jako je TransferWise, Stripe, Square, Prosper nebo Klarna. Mimo ně spolufinancovala také například Dropbox, LinkedIn nebo Airbnb. Dalšími velice významnými investory do fintech společností je Abdreessen Horowitz (TransferWise, Stripe), Khosla Ventures (Stripe, Oscar), Accel Partners (Funding Circle), First Round Capital (Square), Draper Fisher Jurvetson (Prosper; 23 unicorns exited with the fund), SV Angel (Credit Karma, Zenefits, TransferWise), Y Combinator, Lowercase Capital, Benchmark Capital nebo Citi Ventures.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter