Černý týden na trzích: Čína, ropa -10 %, Evropa -7 %, Wall Street -6 %

Ceny ropy u dna za posledních 12 let, pro asijské, evropské i americké akcie jeden z historicky nejhorších obchodních týdnů. Právě takový byl ten první, právě uzavřený, z roku 2016. A nebude líp, soudí analytici.

Za první týden roku 2016 ceny severomořské ropy Brent i americké lehké WTI ztratily zhruba deset procent a zaznamenaly nejhlubší týdenní pokles od rekordního 11procentního propadu z prvního týdne loňského roku. Ropa Brent pátek končí s odpisem dalšího necelého procenta u 33,77 dolaru za akcii a dostává se tak opět pod hodnotu kontraktu americké lehké ropy WTI, obchodující těsně nad 34 dolary za barel. Na trhu je tak opět situace mezi oběma typy ropy, která je obvykle opačná.

Ropu tento týden srážely především obavy o čínskou ekonomiku, vyvolané otřesy na čínských burzách, a růst zásob na americkém trhu. Zásahy čínské měnové politiky i opatření regulátora byly investory vyloženy jako potvrzení slábnutí čínské ekonomiky a očekávání, že zvolňování jejího růstu bude tvrdší proti dosavadním odhadům. Od poloviny roku 2014 ceny ropy kvůli rostoucímu převisu nabídky nad poptávku klesly už zhruba o 70 procent.

Saúdové se obracejí k Rusku. Padající ropa je ale tabu

Na čínských akciích jsme se dočkali týdenního odpisu „jen“ 10 procent hodnoty po pátečním růstu a umazání části ztrát po stanovení pevnější indikace pro kurz jüanu centrální bankou a odvolání sporného a od počátku kritizovaného pravidla pro zastavení obchodování za poklesu trhu. Na tento růst ale nereagovaly akcie v Evropě i USA, které dále ztratily.

Armageddon čínských akcií pokračuje: Konec po půlhodině

Západoevropské akcie za celý týden vykázaly nejvyšší týdenní ztrátu od srpna 2011, kdy vrcholila dluhová krize v eurozóně. Index FTSEurofirst 300 dnes oslabil o 1,5 procenta a za celý týden ztratil sedm procent. Akciové trhy v Evropě sice na počátku dne rostly díky oživení čínských akcií, ale tento obrázek nevydržel a terčem hněvu, kritiky a totální nedůvěry se stává čínský regulátor, který podle analytiků a ekonomů zavádí některé předem s obavou nahlížená opatření a následně situaci na trhu nezvládá. Obavy vyvolal také právě pokles jüanu, který by mohl přinést další zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa skrze export. Právě z těchto důvodů se analytici a ekonomové domnívají, že těžké časy na trhu budou pokračovat.

K umazání zisků evropských akcií a obratu do ztrát ale přispěla také americká statistika tvorby nových pracovních míst. Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že ekonomika USA v prosinci vytvořila 292.000 nových pracovních míst, takřka o polovinu více, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech, minimu za sedm a půl let. Podle investorů však bylo zklamáním, že průměrná hodinová mzda nerostla.

 

Prosinec v americké ekonomice přinesl prudký růst nových pracovních míst, navíc byla vysoko vzhůru revidována čísla za…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 8. leden 2016

 

Nejšťavnatější, v tomto případě nejhorší na konec: Ani americké akciové trhy v dnešním rozkolísaném obchodování neudržely počáteční zisky a v závěrečném výprodeji znovu výrazně klesly. Hlavní indexy tak prohloubily těžké propady minulých dní a celkově zažily nejhorší první týden roku ve své historii.

Dow Jonesův index v dnešním závěru klesl o 1,02 procenta na 16.346,45 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,08 procenta na 1922,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq skončil ztrátou 0,98 procenta na 4643,63 bodu.

Za celý týden index blue chips Dow Jones ztratil 6,2 procenta a širší index S&P 500 se propadl o šest procent. Pro oba indexy to byl nejhlubší týdenní pokles od září 2011. Nasdaq oslabil o 7,3 procenta.

Wall Street dnes zpočátku pomohlo oživení čínských akcií a zpevnění jüanu, což přišlo po dnech těžkých ztrát. Investoři ale zůstali nervózní kvůli nejistým vyhlídkám čínské ekonomiky a ke konci obchodování obnovili výprodej.

Na devizovém trhu americký dolar díky oživení akciových trhů v Číně a zprávě o vývoji nezaměstnanosti v USA posiloval. Investoři se však stále obávají, zda kroky, které učinil Peking pro uklidnění trhů, jsou dostatečné. V závěru amerického obchodování euro vůči dolaru oslabilo o 0,3 procenta pod 1,0900 EURUSD, za celý týden ne v plusu 0,4 procenta. Dolar vůči jenu posílil o 0,2 procenta na 117,88 JPYUSD, za týden ale ztratil 2,2 procenta, nejvíc za čtyři měsíce. Ke koši šesti předních světových měn dolar posílil o 0,3 procenta.

Newsletter