Řešení uprchlické krize? Dohoda EU a Tureckem v ohrožení

Dohoda uzavřená 18. března mezi Tureckem a EU o řešení uprchlické krize je v ohrožení. Turecký prezident Recep T. Erdogan odvolal svého premiéra Ahmeta Davutoglu, který dohodu vyjednával. Erdogan zdůraznil, že nehodlá splnit 72 požadavků, které Brusel vyžaduje jako podmínku pro zrušení vízové povinnosti do evropských zemí.

Mezi opatření, kterým odmítá vyhovět, patří korupce a úprava protiteroristických zákonů tak, aby odpovídaly evropským standardům.

Březnová dohoda byla z velké části dílem německé kancléřky Angely Merkelové, která si doma vysloužila velkou kritikou. Nespokojenost obyvatel je patrná i na nedávných průzkumech, ve kterých koalice CDU/CSU ztrácí hlasy ve prospěch protiimigrační pravicové Alternativy pro Německo (AFD). Současná situace kolem uprchlíků mezi Tureckem a EU může dokonce zastínit i britské referendum o Brexitu.

 

 

Referendum o Brexitu bude podle mého názoru hnacím motorem evropské budoucnosti, a nikoli samostatným rizikem. Budoucnost Británie není o tom „být či nebýt“ v EU, ale o obrovském rozpočtovém deficitu, který se nahromadil v posledních třech desetiletích a který je celý financován cizinci. Výhled pro globální trhy naznačuje, že se banky a nemovitosti ocitnou pod tlakem nikoli proto, jak dopadne britské referendum, ale kvůli špatně zvládnuté transformaci britské ekonomiky a její nadměrné závislosti na bankovním sektoru a nemovitostech – přičemž právě tyto dva sektory vykazují NULOVOU produktivitu.

Skutečnost, že premiér David Cameron dosáhl dohody s EU ještě před volbami, znamená, že je dnešní Evropa v podstatě rozdělena na dvě části. Jedna pravidla platí pro Velkou Británii a jiná pro zbytek EU. Po červnovém referendu bude o „zvláštní zacházení“ žádat více zemí, ať už kvůli uprchlíkům, rostoucím neshodám mezi Evropskou centrální bankou a politiky, případně podobným neshodám mezi Německem a zeměmi kolem Středozemního moře (návrh Itálie, aby uprchlickou krizi zaplatily evropské dluhopisy, byl Německem v čele s Angelou Merkelovou rezolutně zamítnut).

Odchod z EU by podle některých ekonomů Británii pomohl

Dnes otevíráme další kapitolu řecké tragédie, aneb více půjček Řecku! Řecké „řešení“ – snížení hodnoty dluhu je pro Merkelovou naprosto nepřijatelné. Německá kancléřka věří, že nečinnost a snaha získat čas řeší všechny evropské problémy.

Já už tomu nevěřím. Turecký akciový trh má dobré výsledky na rozvíjející se trh, ale minulý týden zaznamenal výrazný pokles.

Turecko i přesto zůstává klíčovým trhem. Už dlouho podporuji turecká aktiva (ne Erdogana!) – a myslím si, že skutečné sazby jsou příliš vysoké, pokud se kurz USDTRY obchoduje pod – 3,05/3,06.

Možná rizika

Na trhu se šíří obavy z možného odchodu nebo setrvání Británie v EU, ale nikdo se nevěnuje uprchlické krizi nebo Evropské centrální bance, která pomocí negativních sazeb brzdí růst. Toho si všímají pouze průzkumy veřejného mínění. Jak jsem již v úvodu naznačil, hrozí opětovné projednání „sociální smlouvy“, a to jen proto, že se všichni snaží získat čas. Čas je jediná komodita, kterou si koupit nemůžeme a možná je na čase, aby si to politici i centrální banka uvědomili.

Jisté je, že vřava na trhu i v politice roste… a slyší ji už i ti nejzabedněnější politici na světě.

Newsletter