EK: ČR by měla zajistit dlouhodobou udržitelnost veřejných financí


13:53 • 18. května 2016

Tagy: Evropská komise

Česká republika by měla letos a příští rok zapracovat na dlouhodobé udržitelnosti svých veřejných financí, na snižování překážek pro investice nebo na vyšší atraktivitě učitelské profese. V pravidelných doporučeních, která mají napomoci hospodářskému růstu, k tomu Česko vybídla Evropská komise.

V souvislosti s veřejnými penězi komise ve svém pravidelném každoročním materiálu připomíná možná budoucí rizika v systému zdravotní péče či v penzijním systému vzhledem ke stárnutí populace.

Český fiskální rámec komise ve svém dokumentu považuje za jeden z nejslabších v celé evropské osmadvacítce a ČR by proto měla přijmout změny potřebné k jeho posílení.

Komise doporučuje zlepšení investičního prostředí, především snížením regulačních a administrativních bariér, a to zejména v takových oblastech jako doprava a energetika. Zlepšit by se měla dostupnost elektronických služeb státní správy. Doporučení se zmiňuje také o potřebě učinit zbývající protikorupční reformy a zlepšit způsob, jakým jsou přidělovány veřejné zakázky.

Česko by se podle Bruselu mělo rovněž více věnovat problematice vzdělávání. Pomoci by tomu měla nejen větší provázanost mezi akademickým světem a firmami, ale také snaha zvýšit atraktivitu učitelského povolání, poznamenala komise.

Stejně jako v minulých letech unijní exekutiva v doporučeních pro ČR upozorňuje na potřebu většího zapojení znevýhodněných dětí, včetně dětí romských, do škol a školek. Odstranit je také třeba překážky, které brání v přístupu na pracovní trh méně zastoupeným skupinám, například ženám.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.