Apple pracuje na zcela novém „jablku“

Technologická společnost Apple pocítila pátek třináctého o den dříve. Během včerejška byl známý výrobce chytrých telefonů donucen odevzdat korunu nejhodnotnější firmy světa, která (opětovně) putovala do rukou firmy Alphabet. Proč? Akcie nakousnutého jablka vinou dlouhodobě neuspokojujících výsledků spadly na dvouletá minima, což vyústilo ve ztrátu tržní hodnoty o velikosti zhruba 200 miliard jen za poslední rok. I přesto, že lesk Applu postupně bledne, najdou se však tací, kteří umí číst mezi řádky….

Neil Cybart, zakladatel společnosti Above Avalon a analytik dlouhodobě sledující Apple, se pustil do hluboké analýzy výkazů firmy. Na základě svých zjištění prezentoval magazínu Fortune poměrně pozitivní výhled. Podle Cybartova pátrání pracuje vedení firmy na kompletní transformaci, která by měla vyústit ve vznik zcela nového „jablka“. V příštích letech bychom se tak mohli dočkat toho, že na „Apple už téměř nikdo nebude odkazovat jako na firmu založenou pouze na iPhonech,“

Základním stavebním kamenem této predikce jsou investice do výzkumu a vývoje. V roce 2013 do této oblasti sledovaná společnost vložila 4 miliardy dolarů. O rok později to bylo již 6 miliard a loni dokonce 8 miliard dolarů. Z těchto čísel tak Cybart odvodil, že letos by do sektoru R&D mělo připlout asi 10 miliard USD, příští rok pak až 12 miliard.

„Mé zjištění je naprosto pozoruhodné,“ řekl pro Fortune analytik. „Reportovaná čísla jsou opravdu zajímavá, obzvláště když uvážíte, že Apple do výzkumu a vývoje investoval ještě před čtyřmi roky pouhé tři miliardy dolarů.“

Navýšení těchto výdajů tak nemůže být ničím jiným než jasným náznakem něčeho velkého. Cybart v tomto směru sází především na další rozšíření produktů a služeb s emblémem nakousnutého jablka. To by pak mělo jít ruku v ruce se snahou vytvořit z Applu zcela odlišný typ společnosti.

„Navyšování R&D výdajů jsme svědky proto, že Cook a ostatní mají ve hře několik sázek, které vyžadují mnohem více finančních prostředků,“ míní Cybart. „Z mého pohledu se jedná především o oblasti, jako nositelná elektronika [tzv. wearables, pozn. redakce] a osobní doprava. V obou těchto případech se Apple dostane zcela mimo svou komfortní zónu prodeje kusu „skla“ udržitelného v jedné ruce. Jednoduše tak vznikne nová společnost s novými možnostmi a tržní silou.“

Výhled tohoto typu podtrhl především spekulace posledních měsíců ohledně vzniku tzv. Apple Car. Analytici si šeptají, že americká společnost spřádá plány na výrobu vlastního elektromobilu. Ačkoliv nebylo nic potvrzeno, firma již učinila nepatrné náznaky, dokonce i prostřednictvím určitých strategických kroků na trhu. Dokonce i sám zakladatel nejznámějšího výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk potvrdil, že snaha Applu je v tomto směru „otevřené tajemství.“

V oblasti nositelné elektroniky už nakousnuté jablko učinilo první krok, kterým bylo vydání chytrých hodinek Apple Watch. I přesto, že v jejich případě je vedení Applu poměrně tajemné (ohledně hodinek dosud nezveřejnilo příslušná čísla), většina analytiků věří, že jde o produkt, z něhož firma benefituje hlavně díky vysokým maržím.

„Apple byl stvořen, aby se pohyboval od produktu k produktu, z jednoho segmentu do druhého,“ popsal Cybart strukturu společnosti. „Sledujeme, jak tato firma postupně vstupuje do nových trhů. Začalo to smartphony a pokračovalo nositelnou elektronikou. Další na řadě je autoprůmysl.“

Na základě dat ohledně investic do výzkumu a vývoje tak Cybart předvídá 80% pravděpodobnost toho, že bude Apple se svým elektromobilem úspěšný. Firma se tak (konečně) posune za jeden fenomén v podobě iPhonu, který však v poslední době ztrácí svou původní krásu.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter