Drahé kovy zdražují. Proč je na čele paladium?


20:02 • 10. srpna 2016

Tagy: komodity, Zlato, paladium, Fed, sazby

Ceny drahých kovů letí vzhůru, když investory tíží horší výhled amerických úrokových sazeb. Kurzy pro jejich zvýšení v letošním roce jsou nižší než 50 procent. Zlato posiluje druhým dnem v řadě a ceny paladia vyskočily dokonce nejvíce od roku 2010, když oslabil americký dolar.

Zlato letos zdražilo o 28 procent a paladium dokonce o 32 procent. Drahé kovy zaznamenaly zisky částečně kvůli tomu, že americká centrální banka (Fed) si dala pauzu ve zvyšování nákladů poté, co loni v prosinci zvýšila sazby poprvé zhruba za dekádu. Ceny zlata s okamžitým dodáním rostly o 1,1 procenta na 1355,41 dolaru za unci. Paladium zdražilo o 7,6 procenta na 746,38 dolarů za unci, což je nejvyšší úroveň od loňského června.

Pokoří zlato 1400 dolarů za unci? Fed musí zůstat v klidu

„Slabší dolar pravděpodobně tlačí zlato a stříbro vzhůru, to samé se děje u platiny a paladia,“ uvedl Tetsu Emori, prezident Emori Capital Management.

Nižší sazby jsou požehnáním pro pruty drahých kovů, z něhož se neplatí úroky. Dobrá čísla z amerického trhu práce z konce minulého týdne poslala dolar nahoru. Zisky ale odevzdal, když šance na zvýšení sazeb v letošním roce zůstává pod 50 procenty.

„Zatímco optimistická data dala dolaru počáteční impulz, trh stále zůstává skeptický k tomu, že centrální bankéři v září opravdu zvýší sazby,“ uvedl Bryan Lum, stratég firmy Phillip Futures Pte. Dodal, že v dlouhodobém termínu je výhled stále temný, hráči na trhu tak budou dál pokračovat v diverzifikaci do zlata.

Investoři budou tento týden sledovat americké maloobchodní tržby a pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Pokud čísla výrazně nepřekvapí, zůstane cena zlata podle Luma nad úrovní 1330 dolarů za unci.

Co stojí za posílením stříbra o více než 40 procent?

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
Zlato

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.